R. Raši: Situácia v nemocniciach je vážnejšia, ako sa predpokladalo

Situácia, ktorá nastala po aplikácii zákonov o zvyšovaní platov lekárov a zdravotných sestier do praxe je podľa predsedu parlamentného výboru pre zdravotníctvo Richarda Rašiho vážna, dokonca vážnejšia, ako sa pôvodne predpokladalo.

„Finančné prostriedky, ktoré boli deklarované bývalým ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom ako disponibilné, teda že budú na účtoch poisťovní, tam nie sú,“ vyhlásil dnes v Košiciach Raši po rokovaní so zástupcami Asociácie nemocníc Slovenska (ANS). Dodal, že jediný zdroj, ktorý sa navýšenie platov dá použiť je 50 miliónová rezerva, ktorá je v štátnom rozpočte na riešenie krízových situácií. „Táto rezerva sa však bude dať použiť až po aplikácii zákona, ktorý by mal byť schválený v NR SR koncom júla. Situácia je teda vážna najmä preto, lebo zákon mal slúžiť na stabilizáciu sestier v zdravotníckych zariadeniach, ale sú informácie, že namiesto toho možno dôjde k zatváraniu niektorých oddelení a aj k možnému prepúšťaniu sestier,“ doplnil Raši.

Podľa šéfa parlamentného výboru pre zdravotníctvo by sa v budúcoročnom štátnom rozpočte malo objaviť aj to, aby percento platby za poistencov štátu dosahovalo hodnoty, ktoré boli v čase, keď bol on ministrom zdravotníctva, teda 4,9 percenta, alebo 4,8 percenta.

ANS dnes združuje 60 nemocníc, ktoré nie sú fakultné a univerzitné. Prezident ANS Marián Petko vyhlásil, že hlavným dôvodom zhoršujúcej sa finančnej situácie v zdravotníckych zariadeniach sú dopady zákonov, ktoré boli prijaté v minulom období. „Úpravy platov lekárov a sestier nie sú vykryté tak, ako sa predpokladalo. Na rokovaní so zdravotnými poisťovňami sme sa dozvedeli, že prostriedky, ktoré mali byť z ušetrených peňazí na lieky sú veľmi nízke. Bývalý minister deklaroval, že to bude 100 miliónov eur, poisťovne hovoria o 18 miliónoch,“ vyhlásil Petko.

Podľa prezidenta ASN vzrastá napätie medzi ostatnými zamestnancami nemocníc – laborantmi, ošetrovateľmi, fyzioterapeutmi, či nezdravotníckymi zamestnancami. „Často sú im odoberané osobné ohodnotenia kvôli tomu, aby boli zabezpečené platy pre lekárov a sestry,“ doplnil Petko s tým, že zákony, ktoré upravujú platové ohodnotenie lekárov i zdravotných sestier sú nesystémové a na hranici ústavnosti.

„Je to špirála, ktorá nemá koniec, pretože v prípade navýšenia platov aj ďalším zamestnancom v nemocniciach by štát jednoducho nemal kde nájsť zdroje,“ zdôraznil Petko.  Dodal, že existujú len dve riešenia. Buď zákony nemôžu platiť, alebo by sa mal vytvoriť jeden spoločný zákon, ktorý bude zahŕňať všetkých zdravotníckych pracovníkov a nebude diskriminovať jedných voči druhým a zároveň by mal zohľadňovať finančné možnosti štátu.

Ako Petko ďalej doplnil v tejto veci sú už dve podania na Generálnej prokuratúre. „ASN sa na Ústavný súd obrátiť nemôže, iniciatíva by musela vzísť od poslancov NR SR, aby sa dalo posúdiť, či teraz platné zákony sú, alebo nie sú v súlade s Ústavou,“ uzavrel.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: