Poltárska poliklinika získa 500.000 eur zo štátnej rezervy

Mesto Poltár získa na dobudovanie polikliniky 500.000 eur zo štátnej rezervy. Ide o najväčšiu sumu z trojmiliónového príspevku, ktorý na svojom výjazdovom rokovaní v tomto meste odobrila vláda pre Poltársky, Rimavskostredský a Revúcky okres. „Najväčšia suma 500.000 eur bude použitá na dobudovanie kliniky v meste Poltár. To bola významná požiadavka mesta, ktoré nie je schopné pri súčasnom výbere daní a kríze dobudovať tento objekt a pre obyvateľov Poltára je to určite správa, ktorá poteší,“ uviedol dnes premiér Robert Fico (Smer-SD) na tlačovej konferencii v Poltári.

Zvyšné prostriedky dostanú obce a mestá, ktoré za ne zrealizujú rôzne projekty ako opravy ciest, škôl či kultúrnych domov. „Ide predovšetkým o peniaze na opravu a rekonštrukciu miestnych komunikácií, škôl, kultúrnych domov, v prípade Klenovca je tam dokonca viacúčelová športová hala,“ povedal Fico. Ako príklad uviedol obec v okrese Poltár, kde na rekonštrukciu spojenej školy pôjde 246.000 eur.

Vláda sa podľa slov premiéra vybrala na výjazdové rokovanie do okresov Banskobystrického kraja kvôli vysokej nezamestnanosti, ktorá tam vládne. Ku koncu apríla dosiahla nezamestnanosť Banskobystrického samosprávneho kraja 19,49 percenta, čo je o šesť percent viac ako celoslovenský priemer. „Ak si však zoberieme tri okresy, kde sa dnes vláda nachádza – v Revúcej je miera nezamestnanosti 31 percent, v Poltári 26 percent a v Rimavskej Sobote viac ako 34 percent,“ informoval premiér. Okrem toho doplnil, že v spomínaných troch okresoch je 7000 mladých ľudí bez práce.

Na zvýšenie zamestnanosti mladých v Banskobystrickom, ale aj v Košickom a Prešovskom kraji sa majú využiť aj realokované prostriedky z európskych fondov vo výške 345 miliónov eur. „Veľmi jasne som povedal primátorom, starostom, Banskobystrickému samosprávnemu kraju: pripravte sa na to, že na jeseň budú výzvy a týchto 345 miliónov eur bude k dispozícii na vytváranie pracovných miest pre mladých. Kto bude dobre pripravený, môže tieto prostriedky okamžite čerpať,“ vyhlásil premiér.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) dostal za úlohu zaoberať sa zriadením policajnej stanice v Kokave nad Rimavicou. Urgentne má posúdiť aj bezpečnostnú situáciu v okresoch Poltár, Rimavská Sobota a Revúca, a tiež rekonštrukciu hasičskej stanice v Poltári.

Šéfovia rezortov, ktorí dostali úlohy v rámci dnešného uznesenia vlády, musia do 31. júla tohto roku opätovne navštíviť tento región a s príslušnými inštitúciami komunikovať o riešení jednotlivých problémov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: