Na slovenskom trhu môžu byť nebezpečné prípravky na bielenie pokožky

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na nebezpečné prípravky na bielenie pokožky, ktoré by sa mohli objaviť na slovenskom trhu. Spotrebiteľom odporúča nekupovať ich, ak už tak urobili, nemali by ich používať. Do výstražného systému RAPEX prípravky nahlásil kontrolný orgán Malty.

Úrad upozorňuje na pleťové mlieko na bielenie pokožky s názvom Caro White Beauty Lotion od značky Caro. Výrobná dávka je 8B26443/0, Reg. No 02-6822, F: 06/11, E: 06/13 a krajinou pôvodu Demokratická republika Kongo. Nebezpečný je aj olej na bielenie pokožky Caro White Carrot oil od rovnakej značky a z rovnakej krajiny pôvodu. Výrobná dávka je 9 5011 0137 2986.

Oba výrobky obsahujú hydrochinón. Jeho použitie v kozmetických výrobkoch na bielenie pokožky je v rozpore s nariadením vlády Slovenskej republiky, môže totiž spôsobiť kožné alergie. Hydrochinón je látka, ktorá sa môže požívať iba do výrobkov na nechtový dizajn.

Databáza výrobkov hlásených do systému RAPEX je dostupná na webovej stránke Európskej komisie - (http://ec.europa.eu/consumers/dyna/rapex/rapex_archives_en.cfm).

TASR informoval hlavný hygienik Slovenskej republiky Ivan Rovný.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: