V škótskom Edinburghu bojujú o život pacientov s legionárskou chorobou

Príčinou úmrtia 50-ročného muža v Edinburghu, ktorý trpel aj inými zdravotnými problémami, bola legionárska choroba. Potvrdilo to dnes škótske ministerstvo zdravotníctva.

Podľa rovnakého zdroja je v Edinburghu potvrdených ďalších 21 prípadov tohto ochorenia; u 19 ďalších pacientov existuje dôvodné podozrenie na tú istú diagnózu.

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti v nemocniciach v Edinburghu a okolí leží v súčasnosti 13 ľudí s touto diagnózou v  kritickom stave.

Hygienici predpokladajú, že legionely sa z chladiacich veží dostali do pitnej vody - ich tézu sa však zatiaľ nepodarilo preukázať.

Ochorenie bakteriálneho pôvodu, ktoré sa v 15-20 percentách prípadoch končí smrťou, sa prejavuje po dvoch až desiatich dňoch bolesťami hlavy, celkovou slabosťou, teplotami presahujúcimi aj 40 stupňov, zimnicami a bolesťami svalstva. Nasledujú problémy s dýchaním a obvykle zápal pľúc.

Baktérie spôsobujúce túto chorobu identifikovali po prvý raz pri skúmaní desiatok pacientov, ktorí ochoreli v roku 1976 na stretnutí veteránov Americkej légie vo Filadelfii. Od toho je odvodený tak i názov pôvodcu ochorenia (Legionella pneumophila), ako aj samotnej choroby.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: