Po svete sa šíri neliečiteľná kvapavka

Druh kvapavky, odolný voči liekom, sa šíri v krajinách celého sveta. Oznámila to dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a upozornila, že milióny pacientov môžu premeškať šance na liečbu tejto nákazlivej pohlavnej choroby, ak lekári nepodchytia a nebudú liečiť prípady v skorších štádiách.

Vedci vlani oznámili, že v Japonsku objavili "superbaktériu" takého druhu kvapavky, ktorá je odolná voči všetkým odporúčaným antibiotikám, a zároveň varovali, že môže premeniť kedysi ľahko liečiteľnú infekciu na celosvetovú zdravotnú hrozbu.

WHO informovala, že tieto obavy sú teraz realitou a mnohé krajiny po celom svete hlásia prípady pohlavne prenosnej choroby, odolnej voči antibiotikám nazývaným cefalosporíny - tie sú zvyčajne poslednou možnosťou na liečbu kvapavky.

"Kvapavka sa stáva veľkým problémom verejného zdravotníctva," uviedla Manjula Lusti-Narasimhanová z oddelenia WHO pre reproduktívne zdravie a výskum. Citovala ju agentúra Reuters.

"Veľmi nás znepokojujú nedávne správy o zlyhaní liečby aj tým posledným účinným spôsobom - cefalosporínovými antibiotikami," dodala odborníčka. "Ak sa gonokokové infekcie (pohlavne prenosné bakteriálne ochorenia) stanú neliečiteľnými, zdravotné dôsledky budú závažné," zdôraznila.

Kvapavka je bakteriálna, pohlavnou cestou prenosná choroba, ktorá - ak sa nelieči - môže viesť k zápalovému ochoreniu panvy, mimomaternicovému tehotenstvu, narodeniu mŕtveho plodu, silným zápalom očí u bábätiek a k neplodnosti mužov i žien.

Kvapavka je jednou z najbežnejších prenosných pohlavných chorôb na svete - najrozšírenejšia je v južnej a juhovýchodnej Ázii a v subsaharskej Afrike.

Na Slovensku sa zatiaľ nezaznamenala neliečiteľná kvapavka

Druh kvapavky, odolný voči liekom, ktorý sa šíri vo viacerých krajinách sveta, sa na Slovensku zatiaľ nezaznamenal. Potvrdil to dnes hlavný hygienik Ivan Rovný. Prípady rezistentnej kvapavky sa doteraz zaznamenali v Austrálii, Japonsku, Nórsku, Švédsku a v Anglicku. Nový druh kvapavky odoláva aj liečbe antibiotikami cefalosporínmi III. generácie, ktoré sú podľa Rovného považované za najúčinnejšie pri liečbe multirezistentnej kvapavky.

Kvapavka je vysokonákazlivá infekčná pohlavná choroba. Jej inkubačný čas je dva až desať dní. Prameňom nákazy je chorý človek s akútnou alebo chronickou infekciou, či zdravý nosič. "Prenos sa uskutočňuje pohlavným stykom, zriedka kontaminovanými vlhkými uterákmi, bielizňou, prípadne kontaminovanými prstami na sliznicu spojiviek. Infikované ženy môžu preniesť pôvodcu nákazy na svoje dieťa počas pôrodu," vysvetlil Rovný.

Priblížil, že výskyt kvapavky na Slovensku bol vysoký v rokoch 1967 až 1987, neskôr došlo k výraznému poklesu. V roku 2010 bolo u nás podľa jeho slov hlásených 126 ochorení, o rok neskôr 146 ochorení.

Pred novým druhom kvapavky varovala minulý týždeň Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Tá informovala, že mnohé krajiny po celom svete hlásia prípady tejto pohlavne prenosnej choroby, odolnej voči antibiotikám nazývaným cefalosporíny. Tie sú zvyčajne poslednou možnosťou na liečbu kvapavky.

Kvapavka, ktorá sa nelieči, môže viesť k zápalovému ochoreniu panvy, mimomaternicovému tehotenstvu, narodeniu mŕtveho plodu, silným zápalom očí u bábätiek a k neplodnosti mužov i žien. Je jednou z najbežnejších prenosných pohlavných chorôb na svete - najrozšírenejšia je v južnej a juhovýchodnej Ázii a v subsaharskej Afrike.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: