V Škótsku pokračuje pátranie po zdroji legionel v Edinburghu

Už 61 prípadov legionárskej choroby, z toho 24 potvrdených, registrujú škótske zdravotnícke úrady v Edinburghu a jeho okolí.

Ochorenie si tam doteraz vyžiadalo život jedného z pacientov, päťdesiatnika, ktorý trpel aj inými zdravotnými problémami. Zdravotný stav viacerých ďalších hospitalizovaných je však vážny.

Doterajšie poznatky hygienikov naznačujú, že legionely sa v priemyselnej zóne mesta dostali z doteraz neznámeho zdroja do pitnej vody. Ako možný zdroj sa uvádzali v stredu chladiace veže.

Úrady sa obávajú ďalšieho nárastu počtu infikovaných.

Ochorenie bakteriálneho pôvodu, ktoré sa v 15-20 percentách prípadoch končí smrťou, sa prejavuje po dvoch až desiatich dňoch bolesťami hlavy, celkovou slabosťou, teplotami presahujúcimi aj 40 stupňov, zimnicami a bolesťami svalstva. Nasledujú problémy s dýchaním a obvykle zápal pľúc.

Baktérie spôsobujúce túto chorobu identifikovali po prvý raz pri skúmaní desiatok pacientov, ktorí ochoreli v roku 1976 na stretnutí veteránov Americkej légie vo Filadelfii. Od toho je odvodený tak i názov pôvodcu ochorenia (Legionella pneumophila), ako aj samotnej choroby.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: