ČR: Zomrel priekopník transplantácie kostnej drene Vladimír Koza

Priekopník transplantácie kostnej drene, primár hematologicko-onkologického oddelenia Fakultnej nemocnice v Plzni Vladimír Koza zomrel po dlhej chorobe vo veku 57 rokov.

Medzinárodne uznávaný odborník stál začiatkom 90. rokov minulého storočia pri zrode Českého národného registra darcov drene, spolupodieľal sa na vzniku Nadácie pre transplantáciu kostnej drene a realizoval prvý predmetný zákrok v bývalom Československu.

Prezident Európskej spoločnosti pre transplantáciu kostnej drene sa svojho času ako jeden z členov konzília spolupodieľal aj na liečbe niekdajšej prvej dámy ZSSR Raisy Gorbačovovej.

Rodák z Plzne, ktorý pôsobil ako primár hematoonkológie v rodnom meste od roku 1994, len nedávno, v čase, keď tušil, že sa jeho životná dráha kráti, poskytol denníku MF Dnes bilančný rozhovor. V ňom pripustil, že práca, ktorú mal tak rád, ale ktorá nekončila po ôsmich hodinách, mu zasiahla tak do súkromia, ako aj do zdravia. Súčasne pripomenul, že mať úspech v medicíne a byť dobrým lekárom, to sú dve odlišné veci. Meradlom úspešnosti sú uzdravení pacienti, byť dobrým doktorom je však ťažšie, znamená to byť osobnosťou so skromnosťou, sebakritikou a pokorou, vyplynulo z odkazu hematoonkológa, ktorý vnímal medicínu spolovice ako vedu, spolovice ako umenie.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: