Poisťovne predstavili nemocniciam spôsob rozpustenia rezervy na mzdy

Zdravotné poisťovne dnes na spoločných rokovaniach so zástupcami regionálnych nemocníc združených v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS) predstavili spôsob rozpustenia štátnej rezervy na mzdy zdravotníkov. "Všeobecná zdravotná poisťovňa na rokovaní predstavila model, podľa ktorého prerozdelí finančné prostriedky zo všeobecnej pokladničnej správy. Pre nemocnice to zo strany VšZP predstavuje mesačne sumu cca 3,8 milióna, ktorá bude uvoľnená hneď po schválení príslušnej novely zákona v parlamente," uviedla jej hovorkyňa Dana Gašparíková.

Návrh mechanizmu rozpustenia rezervy predstavila nemocniciam aj poisťovňa Dôvera. "Jeho princípom je čo najskorší transfer finančných prostriedkov na účty nemocníc podľa dohodnutého kľúča. Dôvera verí, že rokovania budú uzavreté v čo najkratšom termíne v závislosti od ďalších krokov ministerstva zdravotníctva a Národnej rady SR," povedala PR špecialistka poisťovne Monika Šimunová.

"Zmluvy s poskytovateľmi sú pre poisťovňu prioritou, záleží nám na plynulom zabezpečení zdravotnej starostlivosti pre všetkých našich poistencov. Očakávame náročné, ale férové rokovania o nastavení adekvátnych podmienok pre členov ANS," avizovala Šimunová. Snahou poisťovne je podľa jej slov dosiahnuť čo najskoršiu dohodu so všetkými poskytovateľmi bez toho, aby došlo k ohrozeniu nárokov poistencov na liečbu a zdravotnú starostlivosť.

Union zdravotná poisťovňa bude za účelom rozpustenia štátnej rezervy expedovať osobitné dodatky, pričom termín ich expedovania závisí podľa hovorkyne poisťovne Judity Smatanovej od termínu účinnosti príslušnej legislatívy. Poisťovňa sa dnes okrem toho dohodla s nemocnicami aj na úprave zmluvných podmienok od júla.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: