Od októbra pribudne na Slovensku 107 nových liekov

Od októbra má byť na slovenskom trhu 5.209 liekov, pričom v ich kategorizačnom zozname pribudne 107 nových liekov. "Predpokladaná úspora finančných prostriedkov v období od 1. októbra 2012 do 1. októbra 2013 predstavuje 60 miliónov eur," informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

Poukázala na to, že ministerstvo presadzuje v rámci kategorizácie liekov, aby lekári dôsledne dodržiavali racionálnu preskripciu, aby sa používali lieky bez doplatkov alebo s minimálnymi doplatkami, ktoré sú v každej terapeutickej skupine. "Pri výbere lieku pre pacienta hrá veľmi dôležitú úlohu, akým spôsobom lekár odporučí pacientovi liek. Každý pacient má plné právo na to, aby sa informoval u svojho ošetrujúceho lekára, aby si  žiadal vysvetlenie. Napokon, každý lekár je v zmysle zákona povinný poskytnúť pacientovi informácie o predpisovanom lieku, vrátane výšky doplatku," skonštatovala.

Doplatky pacientov sa podľa jej slov zvýšia u vybraných liekov bez zjavne dokázaného a potvrdeného účinku na priebeh ochorenia podľa posledných medicínskych štúdií alebo v prípadoch, ak výrobcovia liekov v stanovenom termíne nepredložili žiadosti o zníženie cien liekov a súčasne za tieto lieky existujú náhradné lieky bez doplatku alebo so sociálne únosným doplatkom. "V prípade, ak je finančná úhrada pre pacienta neúnosná, má právo požiadať lekára o predpísanie lieku s nižším doplatkom, prípadne s nulovým doplatkom," pripomenula.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: