Výstavba fabriky na vakcíny bude pokračovať, hľadá sa jej prevádzkovateľ

Práce na výstavbe továrne na vakcíny pri Malackách budú ďalej pokračovať. Zároveň bude Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR hľadať riešenia dvoch zásadných otázok - kto bude prevádzkovateľom tohto zariadenia a čo ďalej s hodnotením vplyvov projektu na životné prostredie (EIA), ktoré nebolo v minulosti urobené. "Je to extrémne ťažký problém," pripustil na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave predseda SŠHR Kajetán Kičura.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) 5. júna naznačil, že existuje možnosť prerušiť výstavbu továrne na výrobu vakcín v Malackách. Podľa neho je totiž nevyhnutné nájsť najprv cez verejné obstarávanie prevádzkovateľa tohto zariadenia. Ten by mal po dostavbe továrne garantovať, že v nej bude vykonávať podnikateľskú činnosť a v prípade pandémie pristúpi k výrobe 5 miliónov vakcín pre obyvateľov Slovenska.

Podľa Kičuru nedošlo v prípade hodnotenia vplyvu na životné prostredie zo strany SŠHR k pochybeniu, nakoľko príslušné štátne orgány túto štúdiu nepožadovali. V rámci riešenia hlavného problému, ktorým je nájdenie prevádzkovateľ zariadenia, už začala správa konať v priebehu minulého týždňa. Momentálne čaká na výstup od farmaceutických spoločností, ktoré sa s projektom zoznamujú. Kičura zdôraznil, že budúca fabrika na vakcíny bude voči svojmu okoliu bezpečná. "Tento pavilón je absolútne bezpečný. Je bezpečnejší ako ktorákoľvek školská jedáleň," podčiarkol.

V rámci zmapovania genézy celého prípadu preštudoval podľa Kičuru špeciálny tím desiatky dokumentov, štúdií a rozhodnutí. Zároveň sa využili služby audítorov. "Máme už dnes dostatočný obraz o genéze celého prípadu," podotkol. Výsledkom šetrenia je zistenie, že asi 880.000 eur sa pravdepodobne nevynaložilo v súlade so zákonom. Len tým, že došlo k preloženiu projektu do Malaciek, sa náklady navýšili o viac ako 400.000 eur. Spoločnosť Imuna zo Šarišských Michalian totiž ponúkala potrebné pozemky za cenu 1 euro. "Presunutie výstavby možno považovať za neodôvodnené a neúčelné," konštatoval Kičura.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: