Larim Sk sa necíti byť zodpovedný za plesnivé vajcia v Tescu

Dodávateľ vajec pre slovenský trh, seredská spoločnosť Larim SK, s.r.o., nechce byť dávaná do súvisu s nálezom 430 plesnivých vajec v predajni Tesco v Lamači. Spoločnosť je presvedčená, že v prípade pokazených vajec nepochybila ona. Má dôkazy z kontrol štátnej veterinárnej inšpekcie, že sa pri triedení, balení a distribúcii vajec nedopustila pochybení. Konštatoval to dnes na stretnutí s novinármi generálny riaditeľ Larim SK Ladislav Hampl.

Raditeľ ozrejmil, ako mohlo k splesniveniu vajec, ktoré v lamačskom Tescu našli 18. júna, dôjsť. Uviedol, že pre vajcia je pri distribúcii potrebné predovšetkým udržiavanie konštantnej teploty na úrovni 18 stupňov Celzia. "My ju máme v kamiónoch, ktoré vajcia vozia od výrobcov do skladu v Seredi, v príjmovom sklade, v baliarni i v kamiónoch, ktoré vajíčka rozvážajú k jednotlivým odberateľom," informoval. Dodal, že stačí, ak vajcia obchodný reťazec pri preberaní na chvíľu nechá vo vyššej teplote, v plastovom obale sa zarosia a môžu následne splesnieť. Do spoločnosti Larim SK pravidelne chodia pracovníci veterinárnej služby z Galanty, ktorí nenašli v inkriminovanom období žiadny - tejto kauze zodpovedajúci problém, tobôž nie plesnivé vajcia.

Larim SK, ako uviedol Hampl, bola zaskočená pred niekoľkými dňami už tým, že minister pôdohospodárstva upozornil v súvislosti so salmonelózou u detí v Komárne na tri údajné panelákové firmy, medzi nimi jednu zo Serede, ktoré nelegálne doviezli a dodali na trh 1,8 milióna vajec, hoci nemajú ani sklady, ani chladiace boxy. Hampl sa domnieva, že Jahnátek mal na mysli ich firmu, hoci názov minister neuviedol. Že by malo ísť o Larim Sk, vysvitlo podľa Hampla po vyjadrení hovorcu reťazca Tesco, keď hovoril o plesnivých 430 vajciach. "Pritom v našej firme boli aj kontrolóri vnútorného auditu Tesco a tiež nič nenašli," dodal Hampl. "Za splesnenie vajec v Tescu sa necítime byť zodpovední. Máme aj naďalej záujem zostať dodávateľom tohto obchodného reťazca, no na očistenie mena zvážime aj iné kroky," dodal generálny riaditeľ Larim SK. Povedal, že vajcia, ktoré boli prezentované médiám, boli podľa neho do jedného balenia "vyskladané".

Spoločnosť dováža na slovenský trh, ktorý v tejto komodite nie je sebestačný, vajcia od kvalitných výrobcov z Poľska, Česka i od slovenských výrobcov, pričom poľské majú prevahu. Vedenie Larim SK sa domnieva, že vyjadrenia ministra Jahnátka i jeho hovorkyne o nelegálnom dovoze hrubo poškodili dobré meno firmy. "Ak si minister vymýšľa vinníkov, ako si môžeme byť istí, že je schopný odhaliť tých pravých vinníkov," uviedol Hampl.

Na tieto obvinenia rezort pôdohospodárstva dnes zareagoval a TASR poskytol vyjadrenie. V ňom konštatoval, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa ostro dištancuje od tvrdení firmy Larim SK. "Minister Ľubomír Jahnátek v žiadnom z rozhovorov neuviedol názov tejto firmy. Názov firmy zverejnil obchodný reťazec Tesco. Otázky týkajúce sa odchytených slepačích vajec v bratislavskom Tescu Lamač zodpovie Štátna veterinárna a potravinová správa," uvádza sa vo vyjadrení hovorkyne Magdy Tóth Želeňákovej.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: