Zastupiteľstvo ŽSK odvolalo riaditeľa Hornooravskej nemocnice P. Dančíka

Poslanci Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) na dnešnom zasadnutí odvolali z funkcie riaditeľa Hornooravskej nemocnice s poliklinikou v Trstenej Petra Dančíka. Podľa predsedu ŽSK Juraja Blanára Dančík odišiel z funkcie na vlastnú žiadosť.

Blanár zdôraznil, že samosprávny kraj má prísny krízový režim riadenia nemocníc. „Sme neustále diskriminovaní oproti ostatným nemocniciam na Slovensku, či už sú to štátne alebo súkromné. Preto sme napríklad dali aj žalobu na štát v súvislosti s neoddlžením našich nemocníc. Čo vytvára naozaj obrovský tlak na vedenie našich nemocníc, na riaditeľov pri manažovaní v stave, kedy nie sú dostatočné platby na pokrytie výkonov nemocníc. Zdravotné poisťovne dlhujú ŽSK po lehote splatnosti 11,9 milióna eur,“ skonštatoval Blanár.

Podotkol, že preto prijal žiadosť riaditeľa Dančíka z Hornooravskej nemocnice úplne prirodzene. „Naše nemocnice sú pod enormným tlakom, vzhľadom na to, že nemáme zo strany poisťovní zaplatené všetko, čo urobíme a k tomu nám pribudli náklady na zvyšovanie platov pre lekárov a zdravotné sestry. Snažíme sa spoločne s Úradom ŽSK maximálne pomáhať, aby sme naše nemocnice ochránili. Pretože máme exekučné príkazy, ktorým dnes čelíme vďaka tomu, že sme neboli oddlžení,“ povedal predseda ŽSK.

Podľa poslanca zastupiteľstva ŽSK a bývalého riaditeľa Hornooravskej nemocnice Vojtecha Kolejáka bol Dančík šiestym riaditeľom nemocnice za posledné štyri roky. „Nesvedčí to o koncepčnosti vedenia ŽSK v zmysle personálnej politiky v zdravotníckych zariadeniach. Bohužiaľ, za posledné štyri roky sa to, čo bolo dobré nezlepšuje. To, čo bolo zlé alebo mierne zlé, sa zhoršuje. Za posledné štyri roky sme prišli zhruba o 60 postelí, mali sme rezervu v peniazoch okolo 630.000 eur, dnes z rezervy nie je nič. Čo sa týka ekonomiky, vytvárali sme mierny prebytok alebo sme išli vo vyrovnanom rozpočte každý mesiac až do roku 2010. V roku 2011 sme začali od polroka rapídne naberať dlh, začali sme sa prepadávať do mínusových čísel v rámci hospodárenia,“ dodal Koleják.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: