Vzduch nad Slovenskom je podľa RÚVZ plný peľu tráv a bylín

Uplynulý týždeň sa opäť niesol v znamení peľu tráv a bylín na celom území Slovenska, priblížila TASR hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová. Dreviny dokvitajú a podiel ich peľu v ovzduší tvorí len malé percento z celkovej dennej koncentrácie, dodala.

"Vplyvom zrážok a následného oteplenia veľmi výrazne stúpli denné koncentrácie spór (plesní), výrazne sa zvýšili aj hladiny spór rodov Alternária a Epicoccum," pokračovala hovorkyňa. Hladiny dominantného alergénu tohto obdobia - peľu tráv z čeľade lipnicovitých - dosahovali na väčšine územia alergologicky významné koncentračné hladiny a v druhej polovici týždňa v oblasti Banskej Bystrice, Bratislavy i Košíc opätovne došlo k nárastu ich denných koncentrácií. Najvyššie koncentrácie spomínaného agresívneho trávového peľu za uplynulý týždeň zaznamenali v Banskej Bystrici v závere týždňa, a to 153 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu, ako aj v Bratislave - 94 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu. Výrazne stúpli denné hladiny slabo alergizujúceho peľu pŕhľavovitých bylín, ktoré v Bratislave začiatkom týždňa dosiahli maximum - 308 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu a koncom týždňa zase v Banskej Bystrici - až 581 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu. Z drevín kvitne ešte gaštan, pajaseň, baza a lipa.

"K poklesu denných koncentrácií peľu dochádzalo najmä v súvislosti so zrážkovou činnosťou. Druhové spektrum peľu v ovzduší dopĺňal okrem už uvedených druhov aj peľ ďalších bylín – najmä peľ pŕhľavovitých, mrkvovitých, astrovitých, mrlíkovitých, skorocelu a štiavu," uviedla Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom peľovej informačnej služby na Slovensku. Dodala, že medzi spórami húb – plesní dominovali v ovzduší na celom území spóry rodu  Cladospórium, Alternária a Epicoccum, ktorých denné koncentrácie vplyvom zvýšenej vzdušnej vlhkosti výrazne narástli.

Podľa nej na celom Slovensku bude v ovzduší naďalej dominovať peľ tráv a bylín. Slabo alergizujúci peľ pŕhľavovitých bude pribúdať aj v ostatných oblastiach. Zvýšená vzdušná vlhkosť a teplota podporuje nárast koncentrácií spór húb – plesní, pričom budú naďalej dominovať spóry rodu Cladospórium. Výrazne však narastajú aj koncentrácie spór rodov Alternária a Epicoccum. Pre alergikov je aj v tomto období podľa slov hovorkyne dôležité, aby si uvedomovali, že vyššie koncentrácie ich peľu v ovzduší sa vždy vyskytujú najmä v blízkosti súvislejších kvitnúcich porastov a tie môžu byť mnohonásobne vyššie ako v údajoch uvádzaných monitorovacími stanicami.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: