Vedenie UNLP trvá na svojom stanovisku k zmluve s Lekárskou fakultou

Vedenie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach vyjadrilo znepokojenie nad informovaním zo strany médií o situácii v súvislosti s rokovaniami o zmluvách medzi UNLP a Lekárskou fakultou (LF) UPJŠ. „Po štvrtkovom (28.6.) zhromaždení študentov a pedagogických pracovníkov v aule LF UPJŠ odznelo v médiách niekoľko poloprávd i neprávd. Vedenie UNLP v celom rozsahu dementuje správy o zvyšovaní platieb za výučbu študentov, či správu o zrušení troch kliník,“ uvádza sa v stanovisku UNLP, ktoré podpísal riaditeľ nemocnice Ladislav Rosocha.

Rosocha ďalej uviedol, že UNLP v súčasnosti dostáva financie od LF UPJŠ len za praktickú výučbu slovenských študentov a za praktickú výučbu zahraničných študentov UNLP nedostala doteraz ani cent. „V návrhu novej zmluvy preto žiadame LF UPJŠ o zahrnutie zahraničných študentov do menného zoznamu študentov absolvujúcich praktickú výučbu UNLP a súčasne o primeranú úhradu praktickej výučby. Priamo Lekárskej fakulte UPJŠ platia zahraniční študenti za štúdium nie malé sumy peňazí ročne, z ktorých UNLP ako výučbové zdravotnícke zariadenie nedostáva nič. Žiadne zvyšovanie platieb za výučbu študentov teda UNLP nechystá, má len logickú požiadavku, aby LF UPJŠ uvoľnila nemocnici peniaze za praktickú výučbu aj od zahraničných študentov, ktoré len pokryjú náklady súvisiace s ich praktickou výučbou na UNLP,“ doplnil Rosocha.

Vedenie UNLP ubezpečuje študentov LF UPJŠ, že sa nemusia obávať toho, či doštudujú. Návrh zmluvy zo strany UNLP nehovorí o rušení kliník, ale o ich spájaní, čím sa podmienky na štúdium – praktickú výučbu neobmedzia. „UNLP potrebuje vychovávať novú generáciu zdravotníckych pracovníkov a preto má naďalej záujem o pokračovanie praktickej výučby študentov. Spájanie kliník je zároveň jedným z racionalizačných opatrení súvisiacich so súčasnou zložitou situáciu v zdravotníctve. Už vôbec sa v súvislosti s tým nedá hovoriť o ohrození 186 lekárov nemocnice, ktorí sú zároveň zamestnancami LF UPJŠ,“ pokračoval Rosocha a dodal, že časť z nich má totiž záujem o prestup na UNLP. Momentálne prebiehajú analýzy, koľko percent z nich tvoria atestovaní a koľko neatestovaní lekári, koľkí sú s praxou, koľkí bez praxe a výsledky sa čoskoro vyhodnotia. UNLP zároveň eviduje 90 uchádzačov – absolventov LF UPJŠ o prácu v UNLP.

„Predmetom činnosti UNLP je poskytovanie zdravotnej starostlivosti a preto prioritou UNLP je starostlivosť o pacienta, ktorá je a aj bude zabezpečená na sto percent,“ vyhlásil riaditeľ nemocnice.

Napätá situácia medzi UNLP a LF vznikla po tom, čo bývalé vedenie nemocnice vypovedalo zmluvu medzi týmito inštitúciami. V návrhu novej zmluvy sa objavil aj článok, ktorý medzi zamestnancami LF vyvolal veľkú nevôľu. Podľa toho by za vedenie kliník na UNLP už nezodpovedali prednostovia, ktorí sú zamestnancami LF. Dekan LF Leonard Siegfried vyhlásil, že takýto návrh nepodpíše a že je ohrozená medicínska výučba v Košiciach.

„Ak by zmluva aj nebola podpísaná, UNLP to v žiadnom prípade neohrozí,“ povedal riaditeľ UNLP Rosocha.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: