GlaxoSmithKline zaplatí v USA rekordnú pokutu 3 miliardy USD

Britský koncern GlaxoSmithKline (GSK) musí v USA zaplatiť pokutu vo výške 3 miliardy USD (2,38 miliardy eur). To je najvyššia pokuta udelená farmaceutickej spoločnosti v dejinách USA. Firmu obvinili z viacerých priestupkov, napríklad so zavádzania pri predaji niektorých jej liekov. GlaxoSmithKline podľa amerického ministerstva spravodlivosti priznala svoju vinu.

Pokuta znamená koniec vyšetrovania, ktoré sa začalo pred 8 rokmi. V jadre išlo o antidepresíva Paxil a Wellbutrin rovnako ako o liek na cukrovku Avandia. Americká justícia medziiným GlaxoSmithKline obvinila z toho, že britský koncern odporúčal liek Paxil na nasadenie pri pacientoch pod 18 rokov, aj keď ho americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) na tento účel neschválil.

"Niekoľkomiliardové vyrovnanie nemá obdoby z hľadiska veľkosti a rozsahu," uviedol predstaviteľ amerického ministerstva spravodlivosti James Cole. Obvinenia proti britskému koncernu siahali až po podvod pre neprimerane vysoké ceny v rámci programu Medicaid.

Spoločnosť GlaxoSmithKline už vlani upozornila, že bude musieť zaplatiť miliardovú pokutu, a preto si na tento účel odložila prostriedky. Koncern uistil, že všetky pochybenia už napravil. "Poučili sme sa zo svojich chýb," uviedol šéf koncernu Andrew Witty.

Informovala o tom agentúra DPA.
(1 EUR = 1,2593 USD)

Farmaceutická firma GSK zaplatí za pochybenia tri miliardy dolárov

Farmaceutický koncern GlaxoSmithKline (GSK) súhlasil s vyplatením troch miliárd dolárov (2,3 miliardy eur) v rámci urovnania súdnych sporov za nezákonné konanie pri predaji liekov v USA. Ide o najväčšiu takúto sumu v sektore zdravotníctva v dejinách Spojených štátov, informovalo ministerstvo spravodlivosti.

Podľa prokuratúry propagoval GSK použitie lieku Paxil pre deti, hoci bol schválený len pre osoby staršie 18 rokov. Firma ďalej propagovala liek Wellbutrin na použitie aj mimo depresie, čo bol jediný schválený účel liečby. V treťom prípade v rokoch 2001-2007 spoločnosť neposkytla Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA) potrebné údaje ohľadom lieku Avandia na cukrovku. GSK pochybenia v týchto prípadoch priznal.

Určená suma zahŕňa pokutu miliardu dolárov a dve miliardy dolárov v rámci urovnania sporov s federálnou vládou a vládami jednotlivých štátov.

Námestník amerického ministra spravodlivosti James Cole uviedol, že prípad je "bezprecedentný rozsahom a dosahom".

GSK súhlasil s prísnym dohľadom svojich oddelení predaja americkou vládou, aby sa tak zabránilo províziám alebo iným zakázaným praktikám.

Šéf firmy Andrew Witty uviedol, že spoločnosť mení svoje pravidlá pre kontrolu, marketing a predaj, a prepustí zamestnancov, ktorí boli zapletení do nezákonného konania. 

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: