ZZP považuje vyhlásenia o vytvorení jednej poisťovne za nešťastné

Vyhlásenia premiéra Roberta Fica o plánovanom oslovení akcionárov súkromných zdravotných poisťovní s ponukou odkúpenia ich podielov štátom a vytvorení jednej štátnej poisťovne považuje Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) SR za nešťastné a neštandardné. "Považujeme za korektné, aby boli pri podobných plánoch informovaní v prvom kole dotknutí – teda akcionári poisťovní. Akcionári súkromných poisťovní oslovení zatiaľ neboli," uviedla prezidentka združenia Katarína Kafková.

"Dnes stojíme pred strategickým rozhodovaním o celom systéme zdravotníctva, ktorý dokáže zabezpečiť najmä dlhodobú udržatelnosť systému," skonštatovala. Zdôraznila však, že prijímanie správnych a profesionálnych záverov však vyžaduje premiérom Ficom zdôrazňovanú diskusiu a dosiahnutie dohody so všetkými relevantnými stranami. "Sme pripravení sa do tohto dialógu zapojiť," doplnila Kafková.

Pripomenula, že Slovensko potrebuje konsolidáciu verejných financií a prípadné odkupovanie podielov by situáciu ešte zhoršilo. "Nie sú analyzované právne dopady takéhoto kroku, pokiaľ by nedošlo k dohode so všetkými akcionármi súkromných zdravotných poisťovní, ale prišlo by k vyvlastneniu, ktoré sa spomína v médiách," pokračovala.

Podľa jej slov taktiež chýbajú analýzy, čo v súčasnosti prináša poistencovi možnosť voľby poisťovne, koľko eur na úsporách prináša systému existencia viacerých poisťovní vyvíjajúcich tlak na efektivitu poskytovateľov a systému. Rovnako majú chýbať aj analýzy orientované na rôzne možnosti zmeny systému.

Podotkla tiež, že aktuálne sa realizujú kroky, ako napríklad nový spôsob prerozdeľovania poistného medzi zdravotnými poisťovňami či zavádzanie DRG systému, ktoré sú obvyklé v pluralitnom systéme zdravotného poistenia. "Potrebu plurality systému potvrdzujú čerstvé skúsenosti pri podpisovaní zmlúv s ambulantnými lekármi," uzavrela Kafková.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: