Ponuka VšZP je prijateľná len do konca októbra

Zástupcovia ambulantných lekárov sú ochotní pristúpiť na ponuku, ktorú im predložila Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), ale len v rámci kompromisnej dohody. Ponúkané osempercentné navýšenie by totiž podľa ich prepočtov malo vystačiť ambulanciám na prevádzku len do konca októbra. Dovtedy sú ochotní dať VšZP priestor pre konsolidáciu, ktorá by jej umožnila naplniť ich požiadavky. Požadovanú percentuálnu výšku pritom nešpecifikovali, hovoria však o približne desaťpercentnom navýšení, ktoré má ambulanciám v praxi pridať niekoľko desiatok eur v závislosti od skladby pacientov.

"Sme ochotní kvázi prerušiť rokovania s tým, že podpíšeme rámcovú zmluvu tak, aby sa pacient pripravil na situáciu a aby VšZP mohla stabilizovať svoje financie... Skutočne sme dali financie bokom. V tejto chvíli je to z nášho pohľadu o dobrej vôli. Práve preto sme takí rozčarovaní, lebo ani celkom nerozumieme, prečo nevieme prísť k tomuto kompromisu," komentoval prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár. Na rokovaní sa zúčastnil s ním aj generálny riaditeľ občianskeho združenia Zdravita Ladislav Pásztor a prezidentka Asociácie všeobecných lekárov pre deti a dorast Kvetoslava Prcúchová.

Súčasné stanovisko štátnej poisťovne pri rokovaniach považujú zástupcovia lekárov za neprijateľné. Okrem cenovej ponuky im prekáža aj navrhovaná redukcia siete ambulancií. Súčasná situácia ambulancií je podľa zástupcov lekárov ekonomicky neúnosná. Poukázali pritom aj na lekárov na vidieku, kde by zatvorenie ambulancie mohlo teoreticky ohroziť riadne zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre tamojších obyvateľov.

Navýšenie platieb od poisťovne na požadovanej úrovni by podľa šéfa SLK mali pocítiť aj pacienti. "Zmenilo by sa to, že ambulancia bude ďalej existovať, ďalej sa môže minimálne rozvíjať a zabezpečovať zdravotnú starostlivosť tak, ako to bolo doteraz," vysvetlil.

Lekári sa vrátia s VšZP za rokovací stôl v stredu (4.7.) o 7. h. V prípade, že nedospejú ku kompromisu, budú ďalej zvažovať, akým spôsobom by mali lekári na vzniknutú situáciu od piatka (6.7.) reagovať. "Chcem upozorniť, že k čomukoľvek od piatka pristúpime, bude len a len v súlade so zákonom tak ako doteraz," podčiarkol Kollár. Dodal, že podľa neho druhá strana tohto sporu nie je celkom pripravená na prípadné kroky lekárov. O čo pôjde, odmietol špecifikovať.

Ministerstvo zdravotníctva, rovnako ako VšZP, pritom upozorňujú pacientov, aby v ambulanciách lekárov, ktorí zmluvu so štátnou poisťovňou nepodpísali, neplatili nič. VšZP sa totiž verejným prísľubom zaviazala platiť aj tieto výkony.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: