Štiepenie zdravotníckych odborov nie je podľa A. Szalaya pozitívne

Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZZaSS) podľa svojho predsedu Antona Szalaya akceptuje novovzniknuté odborové združenie sestier, ako však poznamenal, nemôže súhlasiť s útokmi na zväz zo strany združenia. Pripomenul, že ten háji záujmy všetkých zamestnancov nielen sestier.

Štiepenie odborov nepovažuje za pozitívne, avizoval však, že pokiaľ bude záujem, bude zväz s novým združením rokovať. Zatiaľ však podľa jeho slov sesterské odbory takýto krok odmietli. Nechápe preto, ako chcú do budúcna vyjednávať.

Szalayovi sa nepáči list predsedu sesterského odborového združenia Viliama Záborského šéfkam regionálnych komôr sestier, v ktorom im píše, že SOZZaSS neobhájil ich záujmy. Tvrdí, že to nie je pravda, ako však poukázal, musia hájiť záujmy všetkých zamestnancov v zdravotníctve.

Odborovému zväzu sa v súčasnosti podarilo ukončiť 22-mesačný kolektívny spor s fakultnými nemocnicami. Nová kolektívna zmluva priniesla zamestnancom od júla osempercentné navýšenie základných platov. Ako vymeriavací základ sa má používať mzda zamestnanca ku koncu minulého roka. Lekárom a sestrám, ktorým sa už mzdy odvtedy pre novú legislatívu navyšovali, by sa tak plat zvýšil iba o chýbajúcu čiastku do hranice osempercentného zvýšenia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: