Českí a nórski genetici našli "genetickú brzdu" na rakovinové bujnenie

Nekontrolované množenie buniek rakoviny môže zastaviť "genetická brzda", ktorá s pomocou syntetickej molekuly opraví bielkovinu zodpovednú za rast zdravých buniek. O objave českých a nórskych genetikov informoval dnes na svojej webovej stránke denník Mladá fronta Dnes.

Objav už majú patentovaný a zverejnil ho aj vedecký časopis Cancer Research.

"S pomocou našej molekuly sa nám podarilo výrazne znížiť počet i veľkosť nádorov u myší, ktorým sme predtým implantovali rakovinu," uviedol Ondřej Machoň z Ústavu molekulárnej genetiky Akadémie vied ČR. Povedal, že defekty niektorých bunečných bielkovín vedú k nekontrolovanému deleniu buniek a vzniku ložiska primárneho nádoru. Z neho sa ďalším delením šíria po tele človeka, kde vytvárajú metastázy.

Českí genetici sa špecificky zamerali na liečbu rakovinových nádorov hrubého čreva, keďže Česko obsadilo v ich výskyte prvé miesto v Európe.

MfDnes cituje štatistické údaje Českej onkologickej spoločnosti, podľa ktorej každý tretí Čech na rakovinu ochorie a každý štvrtý na ňu zomrie. Vlani lekári zistili vyše 8000 nových prípadov zhubných nádorov hrubého čreva a konečníka, takmer 7000 nádorov pľúc a vyše 3000 nádorov obličiek. 

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: