Akcionári Dôvery vraj plánujú predaj, Penta to odmietla

Akcionári súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera vraj chystajú jej predaj. To, čo sa dlhšie hovorí v zdravotníckych kuloároch dnes nahlas povedal bývalý finančný riaditeľ štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Martin Barto v reakcii na vyhlásenia premiéra o možnom vytvorení jednej zdravotnej poisťovne. "Podľa našich informácií akcionári o odchode z trhu uvažujú už dlhší čas, takže vláda im vlastne vychádza v ústrety a ešte to zaobaľuje do rečí o boji proti nim," uviedol Barto. Ten z VšZP odišiel po príchode vlády Roberta Fica.

"Nevieme o aké fakty sa opierajú tvrdenia, že naša spoločnosť pripravuje odchod z trhu zdravotného poistenia, nikdy sme nič také nevyhlásili. Naopak, naša ambícia pôsobiť v celom sektore zdravotníctva dlhodobo je verejne známa," reagoval hovorca skupiny Penta Martin Danko, ktorá je jedným z dvoch akcionárov Dôvery. Barto svoje vyhlásenie uviedol v rámci stanoviska Daniela Lipšica k vytvoreniu jednej zdravotnej poisťovne, keďže je členom jeho tímu. Penta ho podľa Danka vníma v kontexte politického vyjadrenia a neprináleží jej ho komentovať.

Opozičný poslanec Národnej rady SR Daniel Lipšic dnes konštatoval, že prípadné zlúčenie poisťovní by zhoršilo zdravotnú starostlivosť. Tvrdí, že kým bežní ľudia sa budú mať horšie, Penta dostane od vlády "štedrý darček". Je totiž presvedčený, že hodnotu Dôvery nie je možné vzhľadom na údajné optické navyšovanie hodnoty spoločnosti. "Bez spravodlivej súťaže viacerých záujemcov nie je možné dosiahnuť skutočne trhové ocenenie Dôvery. To, samozrejme, vytvára obrovský priestor na zákulisné dohody, korupciu a provízie. Bol by to darček akcionárom Dôvery," povedal Lipšic.

"Takéto tvrdenie považujeme za nekvalifikované a neopodstatnené. Audítorskú správu Dôvery každoročne overuje jedna z najväčších audítorských spoločností na svete – Deloitte, nevieme si preto dosť dobre predstaviť, akoby mohlo účelovými účtovnými operáciami dochádzať k zvyšovaniu hodnoty spoločnosti," uviedol na margo optického nadhodnocovania Danko.

Podľa Barta systém jednej zdravotnej poisťovne by za iných okolností mohol byť legitímny a mať svoje výhody. V dnešnom nastavení systému to však neplatí, pretože rozsah zdravotnej starostlivosti, hradenej z verejného poistenia, je taký široký, že prakticky nezostáva priestor na vytvorenie silnejšej konkurencie. Vytvorenie štátneho monopolu to iba zhorší. "Bez silnejšej konkurencie pri nákupe zdravotnej starostlivosti tu nevznikne tlak na kvalitu zdravotnej starostlivosti pre pacientov," doplnil.

"Myšlienka jednej zdravotnej poisťovne nie je žiadna novinka. Je to línia, ktorou sa chce ministerstvo zdravotníctva uberať v rámci zlepšenia poskytovania zdravotnej starostlivosti. Momentálne je ale predčasné hovoriť o akýchkoľvek konkrétnostiach," reagovala hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: