ÚS SR pozastavil účinnosť zákona o platoch zdravotných sestier

Ústavný súd (ÚS) SR na svojom dnešnom neverejnom zasadnutí prijal návrh prvého námestníka generálneho prokurátora SR na preskúmanie ústavnosti zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. ÚS SR zároveň vyhovel jeho žiadosti a pozastavil účinnosť právnej normy, ktorá od apríla priniesla zdravotným sestrám a pôrodným asistentkám vyššie mzdy. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚS SR Anna Pančurová.

GP SR podala návrh na ÚS SR 25. júna. Reagovala tak na podnet Slovenskej lekárskej komory, ktorá sa týmto spôsobom snažila zabrániť účinnosti zákona. Dôvody žiadosti mali byť dva, a to nesystémovosť takéhoto zvyšovania miezd iba vybraným zdravotníckych pracovníkom a chýbajúce finančné krytie. Účinnosť mala byť pozastavená, kým nebudú peniaze. Štát zatiaľ rozpustil na mzdy sestier rezervu v rozpočte vo výške 50 miliónov eur.

"Je nám z toho veľmi smutno a je nám to veľmi ľúto," povedala pre TASR prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová. Poznamenala, že toto rozhodnutie sestry veľmi prekvapilo, keďže od začiatku hovorili, že veria vo víťazstvo zdravého rozumu a v to, že žijú v právnom štáte. Podnet na zákon vnímala podľa svojich slov skôr v morálnej a etickej rovine, pričom poukázala, že sestry nenapadli zákon o platoch sestier. Podotkla tiež, že z dôvodu chýbajúcich finančných zdrojov by sa mohlo obchádzať dodržiavanie mnohých zákonov.

Z rozhodnutia Ústavného súdu sú sklamané aj novovzniknuté sesterské odbory. "Považujeme to za útok na demokraciu a za týchto okolností zvážime podanie na GP SR v súvislosti s obdobnými zákonmi o platoch napríklad sudcov, policajtov či vojakov. Považujeme to za rovnako diskriminačné zákony, ktoré riešia iba jednu skupinu zamestnancov, a preto by mala byť ich účinnosť pozastavená," uviedol pre TASR šéf Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Viliam Záborský.

"Ministerstvo zdravotníctva ešte nemá k dispozícii rozhodnutie Ústavného súdu, musí si ho najskôr naštudovať," reagovala pre TASR hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková.

Nová právna norma mala sestrám priniesť vyššie platy od apríla tohto roka. Mnohé zdravotnícke zariadenia ju však obchádzali zmenou zmlúv a úväzkov sestier.

Sestry požiadali o podporu medzinárodné organizácie aj bežných ľudí

Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZSPA), a tiež Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) požiadali o podporu medzinárodné organizácie. Novovzniknuté sesterské odbory sa okrem toho so žiadosťou o pomoc obrátili aj na bežných ľudí. Urobili tak ešte predtým, ako Ústavný súd rozhodol o pozastavení účinnosti zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier, ktorý im mal priniesť od apríla tohto roka vyššie platy.

Odbory už požiadali o pomoc Česko, Poľsko a Rakúsko, v najbližších dňoch sa plánujú obrátiť na európske inštitúcie. "OZSaPA požiadala okolité štáty aj európske inštitúcie o pomoc a apel na verejných činiteľov SR, je na mieste, aby sme aj my, občania SR prejavili rovnakú požiadavku na našich ústavných činiteľov," uviedol predseda združenia Viliam Záborský. OZSaPA žiada ľudí, aby si text ich výzvy skopírovali a mailom odoslali na e-mailovú adresu prezidenta SR, Úradu vlády SR, Národnej rady SR a ministerstva zdravotníctva. "Dovoľte mi, aby som ako občan Slovenskej republiky a zároveň Európskej únie ostro protestoval proti bezprávnemu stavu, v ktorom sa ocitli desiatky tisíc sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku," píše sa vo výzve. Občania svojím podpisom pod výzvu žiadajú, aby si Slovensko ako členský štát EÚ plnilo svoje záväzky a povinnosti vyplývajúce zo svojho členstva. "V opačnom prípade sa ako občan EÚ obrátim na Európsku radu a Európsky parlament, aby rázne zakročili proti praktikám, ktoré nepatria do demokratického a civilizovaného spoločenstva," uvádza sa vo výzve odborového združenia.

Združenia sestier na rokovaní s krajskými riaditeľmi Inšpektorátov práce dostali pokyny, ako podať podnet ohľadom delenia úväzkov sestier, ktorým sa zdravotnícke zariadenie snažili vyhnúť vyplateniu vyšších platov. Podľa webovej stránky OZSaPA Záborský jasne formuloval stanovisko, že ak sa v blízkej dobe situácia sestier nezlepší, OZSaPA vyzve svojich členov, aby vykonávali prácu sestry len na také percento, aké majú uvedené v zmluve. "Celý ostatný pracovný čas sa budú mimo lôžka pacienta venovať plne svojim administratívnym povinnostiam, prípadné iným, ako im v dodatkoch určil zamestnávateľ," píše združenie. Ak kvôli tomu dôjde k poškodeniu pacienta, plnú zodpovednosť za to bude niesť podľa združenia zamestnávateľ.

Komora sestier v liste medzinárodným organizáciám opisuje aktuálnu situáciu slovenských sestier a ich cestu za vyššími platmi. "Musíme konštatovať, že obchádzanie a nerešpektovanie zákona je nebezpečný precedens, ktorý sa môže vyskytnúť aj v iných odvetviach, preto je nevyhnutné súčasné dianie zastaviť," zdôrazňuje v liste prezidentka komory Mária Lévyová. Komora tak zahraničné organizácie žiada o podporu a verejnú výzvu na okamžité riešenie problému tisícok sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: