Výberová chronológia udalostí súvisiacich so zákonom o mzdových nárokoch sestier

Ústavný súd  SR (ÚS SR) na neverejnom zasadnutí 11. júla 2012 prijal návrh prvého námestníka generálneho prokurátora SR na preskúmanie ústavnosti zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. ÚS SR zároveň vyhovel jeho žiadosti a pozastavil účinnosť právnej normy, ktorá od apríla priniesla zdravotným sestrám a pôrodným asistentkám vyššie mzdy.

Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek im od apríla 2012 priniesol vyššie mzdy, mnohé nemocnice sa však jeho realizácii s argumentom chýbajúcich zdrojov bránili napríklad delením úväzkov sestier. Tie mali byť po novom aj administratívne pracovníčky.

TASR v tejto súvislosti prináša výberovú chronológiu udalostí spojených s platovými nárokmi zdravotných sestier.

26. 1. 2012 - Poslanci zdravotníckeho parlamentného výboru napriek kritike odborárov a súkromných lekárov jednohlasne odobrili zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier. V pléne sa ním budú zákonodarcovia zaoberať na nadchádzajúcej schôdzi NR SR, ktorá sa začína 31. januára.

1.02.2012 - Mzdy zdravotných sestier a pôrodných asistentiek nemajú klesnúť pod určitú hranicu. Vyplýva to z návrhu zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, ktorý 141 hlasmi schválili poslanci NR SR. Právna norma, ktorá zvyšuje mzdy sestier a pôrodných asistentiek na úroveň od 640 do 928 eur v závislosti od dĺžky praxe, má platiť od apríla 2012.

8.02.2012 - Slovenská lekárska komora rovnako ako Asociácia súkromných lekárov SR varovala pred kolapsom ambulantnej starostlivosti.

14.02.2012 - prezident Ivan Gašparovič podpísal zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek s tým, že ich platy nemajú klesnúť pod určitú hranicu. Mzdy zdravotných sestier a pôrodných asistentiek od apríla porastú.

2. 3. 2012 - Generálna prokuratúra SR prijala podnet Slovenskej lekárskej komory, ktorá koncom februára požiadala Generálnu prokuratúru SR o podanie návrhu na Ústavný súd SR. Ten by mal podľa lekárov vyhlásiť, že zákon minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek nie je v súlade s ústavou. 2. marca.

7.03.2012 - Premiérka Iveta Radičová nevidí žiadny dôvod na podanie podnetu na Ústavný súd SR ohľadom zákona o minimálnych mzdových nárokoch zdravotných sestier a pôrodných asistentiek.

14.03.2012 - Slovenská lekárska komora (SLK) zašla podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Márie Lévyovej v aktivitách ohľadne zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek priďaleko. Reagovala tak na iniciatívu SLK, ktorá sa pre zákon obrátila na Generálnu prokuratúru SR.

03.04.2012 - Generálna prokuratúra SR zatiaľ nerozhodla o podnete Slovenskej lekárskej komory, ktorým sa snažila zastaviť účinnosť zákona o minimálnych mzdových nárokoch zdravotných sestier

11.04.2012 - Prezident SR Ivan Gašparovič vyzval na nájdenie zdrojov, ktoré by aspoň čiastočne uspokojili nároky zdravotných sestier vyplývajúce zo zákona.

24.04.2012 – Na rokovaní medzi zástupcami sestier a ministerstvom zdravotníctva sa nedospelo k tomu, do akej miery a akým spôsobom sa bude napĺňať nový zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, najmä v regionálnych nemocniciach. Podľa prezidentky Slovenskej komory zdravotných sestier a pôrodných asistentiek Márie Lévyovej im ministerstvo predostrelo viacero alternatív riešenia situácie, chcú si však počkať na ich konečné verzie. Šéfka rezortu Zuzana Zvolenská garantovala, že štátne nemocnice právnu normu dodržia, na ostatné nemocnice, ktorých sú desiatky, však nemá dosah.

27.04.2012 - Zdravotné sestry vylúčili, že vstúpia do štrajku. Stalo sa tak po rokovaní s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou na ich sneme v Poprade. Šéfka rezortu sestrám, ktoré boli nespokojné s plnením zákona o ich minimálnych mzdových nárokov, prisľúbila rozpustenie 50-miliónovej rezervy v štátnom rozpočte.

30. 4. 2012 - Šéfka rezortu sa s poisťovňami dohodla, že peniaze z rozpustenia 50-miliónovej rezervy v štátnom rozpočte použijú v plnej miere pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

04.05.2012 - Nemocnice a ambulancie využijú peniaze, ktoré im prídu z rozpustenia 50-miliónovej rezervy v štátnom rozpočte, v plnej miere na mzdy zdravotníkov. To, že všetky zdravotné sestry uvidia na májových výplatných páskach viac peňazí, ktoré im priniesol od apríla nový zákon, však negarantujú. Taký bol záver zo stretnutia ich zástupcov s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou.

15.05.2012 - Generálna prokuratúra SR zatiaľ nerozhodla o podnete, ktorým sa Slovenská lekárska komora snažila zabrániť účinnosti zákona o minimálnych mzdových nárokoch zdravotných sestier a pôrodných asistentiek.

19.06.2012 - Sestry vyzývajú vládu, ministerstvá práce a zdravotníctva, ako aj parlament, aby urýchlene hľadali riešenie patovej situácie, ktorá nastala v súvislosti s plnením nielen ich mzdových požiadaviek.

21.06.2012 - Zástupkyne Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek ombudsmanke Jane Dubovcovej priniesli podnet, v ktorom sa sťažujú na obchádzanie vyplatenia vyšších platov.

25.06.2012 - Generálna prokuratúra SR podala návrh na Ústavný súd SR na preskúmanie ústavnosti zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Súčasne žiada pozastaviť účinnosť tohto zákona.

27.06.2012 - Žiadosť Generálnej prokuratúry SR o pozastavenie účinnosti zákona o minimálnych mzdových nárokoch je podľa Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek vykonštruovaná, účelová a nemá nič spoločné s právom a jeho hodnotami.

29.06.2012 - Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD) vyzvala zdravotné sestry, ktorých odborové združenie začalo pre neplnenie ich požiadaviek hovoriť o možných hromadných výpovediach, aby nerobili unáhlené závery.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: