Z. Zvolenská: Zdravotníctvo sme prebrali v dezolátnom stave, stabilizovalo sa

Súčasná vláda prebrala podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej (nominantka Smeru-SD) zdravotníctvo v dezolátnom stave. "Tak personálnom, ako aj materiálnom. Čo ja považujem za najlepšiu správu pre pacientov a zdravotníkov, je, že sa nám podarilo ten stav stabilizovať a navodili sme zmysluplný odborný dialóg," uviedla Zvolenská pre TASR v rámci hodnotenia prvých sto dní vlády.

Ministerstvo sa pod novým vedením podľa jej slov od začiatku snažilo robiť všetko pre pacienta. "Za rekordne krátky čas sa nám podarilo zvýšiť pokrytie mzdových nákladov zdravotníkov z nula na 90 percent a takto sme zabránili reálne hroziacemu obmedzeniu rozsahu a dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre našich pacientov," konštatovala šéfka rezortu. Poukázala na to, že k zabezpečeniu dostupnosti kvalitnej starostlivosti má pomôcť aj opätovné zavedenie koncovej siete nemocníc, s ktorými sú zdravotné poisťovne povinné uzatvoriť zmluvy. Ide o štátne zariadenia.

Pozitívny dopad pre pacientov má mať aj nový spôsob prerozdeľovania poistného medzi zdravotnými poisťovňami, kde sa bude využívať aj parameter chorobnosti. Ako hovorí ministerka Zvolenská, týmto spôsobom sa peniaze poslali za chorým. Zmeny sa začali realizovať aj v liekovej politike, ktorá má byť viac "sociálne únosná". Pripomína tiež prípravu legislatívnych zmien, ktoré zmenia obstarávanie očkovacích látok, ktoré kritizovali detskí lekári.

Za dôležité zmeny, ktoré sa počas prvých sto dní vlády začali realizovať, považuje aj zavádzanie kontroly vývozu liekov. "Aby sa nám už nestávalo, že sa lieky vyvážajú von, keď u nás doma chýbajú," poznamenala Zvolenská. Za dôležitú tiež považuje prípravu opatrení, ktoré majú do budúcna upraviť vývoz tkanív tak, aby sa prioritne odoberali pre slovenských pacientov. Zmeny tiež čakajú fajčiarov, ktorí by si po novom nemali zapáliť už ani v kaviarni v nákupnom centre.

Šéfka rezortu pripustila, že veľké zmeny v oblasti financovania či smerovania zdravotníctva sa zatiaľ pozdržali nepriaznivou situáciou. Avizuje však, že štatút kolégia ministra je pripravený. To by malo formovať koncepciu ďalšieho smerovania zdravotníctva.

I. Uhliarik: Smer napriek sľubom nedal na zdravotníctvo ani o euro viac

Smer-SD nedal podľa exministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) do zdravotníctva napriek predvolebným sľubom ani o euro viac. Tvrdí, že tak oklamal nielen verejnosť, ale aj lekárov a sestry.

"Naopak, Smer ohlásil, že chce zrušiť nastavenie cien liekov na druhú najnižšiu cenu, čo znamená, že budú viac zarábať farmaceutické firmy na úkor občanov," uviedol Uhliarik pre TASR v rámci hodnotenia prvých sto dní vlády.

Poznamenal, že nové prerozdeľovanie poistného medzi zdravotnými poisťovňami sa pripravilo ešte za jeho pôsobenia. "Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská ho našla pripravené na stole a prostredníctvom poslanca predložila na schválenie. My sme tak neurobili pre pád vlády a predčasné voľby," doplnil.

Nepáči sa mu tiež, že si Smer pripravil zákon na "spolitizovanie" Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, čo malo podľa jeho slov v minulosti viesť k tomu, že si úrad neplnil svoje právomoci a štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa sa dostala na pokraj kolapsu a nútenej správy. "To isté hrozí aj teraz, ak na čelo úradu opäť príde politický nominant, a nie odborník," upozorňuje Uhliarik.

Bývalý šéf rezortu je presvedčený, že ministerka nezvládla svoju úlohu pri nedávnych rokovaniach s lekármi. "Hoci je jediným akcionárom VšZP, nechala všetky rokovania o zmluvách na poisťovni a nerokovala priamo s lekármi, čo viedlo k ohrozeniu poskytovania zdravotnej starostlivosti," tvrdí. Myslí si tiež, že ministerstvo zdravotníctva doteraz nepredložilo ani jedno opatrenie v prospech pacientov, čo považuje za absolútne zlyhanie. "Neprezentovalo ani jeden zámer, čo by vlastne v prospech pacientov chcelo urobiť."

Avizované vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne a odkúpenie podielov súkromných poisťovní podľa neho znamená, že Smer nie je schopný sprísniť fungovanie zdravotných poisťovní a rozhodol sa vyplatiť utajených spolumajiteľov poisťovní, ktorí sa skrývajú za cyperské schránkové firmy. "Miliarda eur, ktorú chce na to použiť, bude najväčšia lúpež v dejinách Slovenska, pri ktorej predstavitelia štátu zoberú peniaze od ľudí na zvýšených daniach a presunú ich superbohatým kamarátom," uzavrel.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: