Združenie súkromných poisťovní označilo vyhlásenia o štátnej ZP za populizmus

Združenie zdravotných poisťovní považuje premiérove vyhlásenia o "vysporiadaní sa" so súkromnými poisťovňami a smerovaní k štátnej poisťovni za neuvážené a vysoko populistické. "Ide o vytĺkanie politického kapitálu na úkor súkromných poisťovní, ktoré v súlade so zákonom zodpovedne a dôsledne zabezpečujú zdravotnú starostlivosť pre 1,8 milióna poistencov. Tieto vyjadrenia bezprecedentným spôsobom útočia na istoty radových občanov," uviedla prezidentka ZZP SR Katarína Kafková.

Načasovaním takýchto výrokov sa predseda vlády podľa jej slov pokúša odvrátiť pozornosť od skutočných problémov zdravotníctva. Medzi tými má byť napríklad pozastavenie účinnosti zákona o mzdách sestier zo strany Ústavného súdu SR, čo vraj môže viesť ku kolapsu systému. "Pripomíname, že v štandardných demokraciách štátne inštitúcie podobné úvahy najprv podrobia dôkladnej laickej a odbornej diskusii a až následne formulujú zásadné stanoviská," doplnila. Podotkla, že rast počtu klientov v súkromných poisťovniach ukazuje, aké je prianie verejnosti.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) vo štvrtok (12. 7.) vyhlásil, že najbližšie kroky vlády by mali smerovať do oblasti zdravotníctva, verejného obstarávania a dopravy. Oznámil, že ešte v ten deň sa má v súvislosti s touto témou stretnúť s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou.

Ministerstvo zdravotníctva v súčasnosti podľa svojej hovorkyne Zuzany Čižmárikovej pripravuje na základe poverenia od predsedu vlády rámcový materiál pre vznik jednej zdravotnej poisťovne. "Dôvodom je najmä to, že jedna zdravotná poisťovňa vie zastabilizovať tok financií v zdravotníctve, kde naozaj všetky peniaze, ktoré do poisťovne prídu, sa vrátia k pacientom vo forme kvalitnej zdravotnej starostlivosti," uviedla.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: