Na Orave kolabuje nemocnica, laboranti dali hromadné výpovede

Chod Hornooravskej nemocnice v Trstenej je ohrozený. Informuje o tom dnešné vydanie Hospodárskych novín (HN) s tým, že laboranti z rádiodiagnostického oddelenia podali hromadné výpovede. Od augusta tak v zariadení nebudú môcť operovať ani robiť röntgenové a CT vyšetrenia. Nemocnica v Trstenej je spádovou oblasťou pre hornú Oravu. Denne sa na jej rádiológii vyšetrí viac ako sto pacientov.

HN uvádza, že laboranti trstenskej nemocnice podali výpoveď kvôli tomu, že bývalý riaditeľ zariadenia Peter Dančík zvýšil mzdy zdravotným sestrám, no im odmietol. "My zvyšovanie platov sestrám neberieme, ale teraz zarábajú aj o sto eur viac ako my. Jediné, čo sme žiadali, bolo, aby sa nám rozdelili dva ušetrené platy – po lekárovi, ktorý odišiel do Nemecka a lekárke, ktorá je na materskej. Tak by sme sa sestrám vyrovnali," povedal denníku nemenovaný trstenský laborant.

Dančík sa bráni tým, že zo zákona takúto povinnosť nemal. "Keď som oznamoval, že v plnej výške zvýšim platy sestrám, vrchný laborant sa ma pýtal, prečo ich nezvýšim aj im. Moja odpoveď bola, že im to zo zákona neprislúcha," povedal pre HN Dančík. Ako dodal, laborantom sám poradil, aby si vyššie mzdy vydobyli hromadnými výpoveďami. O pár týždňov nato Dančík z funkcie šéfa nemocnice abdikoval. Situáciu tak bude musieť riešiť nové vedenie.

Riaditeľka poverená vedením hornooravskej nemocnice Eleonóra Kadlečíková na otázku HN, ako chce od augusta, keď sa laborantom skončí výpovedná lehota, zabezpečiť zdravotnú starostlivosť, neodpovedala. Riešenie situácie podľa denníka nepredstavil ani Žilinský samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom nemocnice. Riaditeľka odboru zdravotníctva Žilinského kraja Anna Majbíková iba povedala, že vedenie zariadenia "intenzívne komunikuje s rádiologickými asistentmi a vysvetľuje im zložitú situáciu".

Nemenovaný laborant tvrdí, že krízový plán na chod nemocnice od augusta neexistuje. "Podcenili situáciu. Nemocnica bez röntgenu padne, veď nás potrebujú všade. Denne sa nám tu vystrieda niekedy aj viac ako sto pacientov," povedal HN. Bez laborantov na rádiológii nebudú môcť v tomto zariadení vyšetriť napríklad pacientov so zlomeninami či s úrazom hlavy.

Ako upozorňuje prezidentka Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov Janka Strápková, vykonávať sa nebudú môcť ani niektoré operácie. "Nejde len o to, kto urobí obyčajný snímok hrudníka. Röntgenový laborant musí byť napríklad aj pri operácii zlomenej kosti," vysvetlila. Od augusta tak pacienti z hornej Oravy zrejme budú musieť ísť na vyšetrenie až do zhruba 40 kilometrov vzdialenej dolnokubínskej nemocnici.

Ďalšie náhodne oslovené nemocnice hromadné výpovede neevidujú. Ani komora medicínsko-technických pracovníkov podľa Strápkovej do budúcna neplánuje podobné nátlakové akcie. "Ak by sa k laborantom v Trstenej pridali ďalší, bude to ich individuálna akcia," dodala.

HN pripomínajú, že v apríli sa na základe zákona zvyšovali mzdy zdravotným sestrám a pôrodným asistentkám na 640 až 928 eur mesačne. Zvýšenie miezd si práve hromadnými výpoveďami koncom minulého roka vybojovali aj nemocniční lekári. Neatestovaní doktori by tak mali od júla zarábať 923 eur, atestovaní 1461 eur.

Vedenie nemocnice sa snaží upokojiť situáciu a zabezpečiť riadny chod

Vedenie Hornooravskej nemocnice v Trstenej sa snaží v týchto dňoch upokojiť situáciu v súvislosti s plynúcimi hromadnými výpoveďami laborantov rádiologického oddelenia, ktorí nesúhlasia, že majú nižšie platy ako zdravotné sestry. TASR to dnes potvrdila jej zastupujúca riaditeľka Eleonóra Kadlečíková.

"Samozrejme, naším prvoradým zámerom je udržanie nepretržitého riadneho chodu spádového zdravotníckeho zariadenia, nesmierne dôležitého pre členitý región hornej Oravy," reagovala na otázku, či naplnenie podaných výpovedí od začiatku budúceho mesiaca neznefunkční rádiologické oddelenie a tak prakticky celú nemocnicu.

Hlavný dôvod spomínaných hromadných výpovedí podľa nej pominul rozhodnutím Ústavného súdu SR, ktorý pozastavil platnosť zákona o mzdových nárokoch zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. Riaditeľka nemocnice prízvukovala, že aktívne komunikuje so zamestnancami, ktorí podali spomínané protestné výpovede.

"Snažím sa im vysvetľovať reálnu ekonomickú situáciu, v ktorej sa naša nemocnica nachádza. Podobne ako ďalšie zdravotnícke zariadenia po celom Slovensku trpí nedostatkom finančných prostriedkov. Napriek tomu hľadáme schodné riešenie, ktoré upokojí túto nepríjemnú situáciu. Mrzí ma, že sa z nej stala mediálna aféra," dodala Kadlečíková.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: