VšZP podala ďalší podnet na nekalý nábor poistencov

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) podala ďalší podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pre nekalý nábor poistencov. "Poistenku VšZP osobne kontaktovali neznáme osoby, ktoré sa predstavili ako pracovníci spoločnosti Union zdravotná poisťovňa. Tí ju nepravdivo informovali o zániku ostatných poisťovní a určili Union ako zdravotnú poisťovňu, v ktorej by mala byť poistená. Pod vplyvom zavádzajúcich informácií poistenka prihlášku do poisťovne Union podpísala, no chce byť našou poistenkou," informovala hovorkyňa VšZP Dana Gašparíková.

Poukázala na to, že VšZP zaznamenala v týchto dňoch aj niekoľko ďalších prípadov nekorektného náboru poistencov. "Osoby, ktoré sa predstavili ako agenti konkurenčných zdravotných poisťovní navštívili našich poistencov, zavádzali ich nepravdivými informáciami a predložili im prihlášku do súkromnej zdravotnej poisťovne," priblížila. Štátna poisťovňa tiež podľa jej slov eviduje aj prípady, keď jej poistencov navštívili neznáme osoby, ktoré ich klamlivo informovali o výmene ich preukazov a neskôr sa ukázalo, že majú podpísať prihlášku do inej zdravotnej poisťovne.

"V takýchto prípadoch upozorňujeme našich poistencov, že môžu podať písomnú žiadosť o storno prihlášky priamo v tej zdravotnej poisťovni, do ktorej ich nekalo poistili a prípadne sa obrátili aj na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou," uviedla Gašparíková. VšZP zároveň upozornila ľudí, aby boli pri podobných situáciách opatrní, aby sa nestali obeťami nekalých praktík rôznych špekulantov.

"Zamestnanci Union zdravotnej poisťovne pri nábore poistencov postupujú v súlade s platnými právnymi predpismi. Nedisponujeme žiadnou informáciou, že by naši zamestnanci vykonávali nábor poistencov v rozpore s týmito predpismi," uviedla pre TASR v reakcii poisťovňa.

Union ZP v stanovisku poukázala, že kontroluje činnosť svojich zamestnancov vykonávajúcich nábor poistencov za účelom zamedzenia nesprávnych postupov pri tomto nábore. "V prípade preukázaného porušenia právnych noriem zamestnancom postupujeme v zmysle platných právnych noriem upravujúcich pracovno-právne vzťahy."

ÚDZS doteraz dostal pre nekalý nábor poistencov jeden podnet

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zatiaľ eviduje iba jeden podnet pre nekalý nábor poistencov. Ten podala v júni štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) na súkromnú Dôveru. Podľa hovorkyne úradu Radoslavy Muchovej bol však podnet neúplný a dohľad sa preto nezačal.

"Z dôvodu neúplnosti podnetu úrad nemohol začať vykonávať dohľad, ale vyzval VšZP na doplnenie konkrétnych informácií, na základe ktorých bude môcť konať. Tieto doplnenia sme do dnešného dňa neobdržali," vysvetlila pre TASR. Medializovaný podnet pre nekalý nábor na Union zdravotnú poisťovňu zo strany VšZP úrad zatiaľ nedostal.

Poistenci sa pre zmenu zdravotnej poisťovne od budúceho roka môžu rozhodnúť do konca septembra. "Prihlášku je možné podať len do jednej zdravotnej poisťovne," upozornila Muchová. Poistenci sa môžu rozhodnúť medzi troma zdravotnými poisťovňami, štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a súkromnými poisťovňami Dôvera a Union zdravotná poisťovňa.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: