Na protestnom zhromaždení zdravotných sestier sa zúčastnilo 350 ľudí

Na protestnom zhromaždení zdravotných sestier sa zúčastnilo 350 ľudí
Zdroj: bigstockphoto.com

Sestry a pôrodné asistentky prišli dnes opäť pred parlament. Už pred 10. hodinou dávali hlučne najavo, čo si myslia o pozastavení zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. "Lekárom ste pridali, sestričky ste oklamali", "Bez nás to nejde" či "Sestry a pôrodné asistentky si vybrali cestu slušnosti", hlásali transparenty nad hlavami sestričiek. Na začiatku rokovania Výboru NR SR pre zdravotníctvo sa ich pred parlamentom zhromaždilo okolo 350.

"Chcela by som sa poďakovať všetkým sestrám, ktoré aj v tomto dovolenkovom období, v rámci náhradného voľna, pred nočnou či po nočnej službe nás sem prišli podporiť," povedala pre TASR Mária Lévyová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek. Zároveň poďakovala všetkým sestrám, ktoré počas svojej pracovnej služby si solidárne s protestom obliekli čierne tričko.

Väčšina účastníkov protestného zhromaždenia dávala najavo rozhorčenosť. "Prečo nám dali peniaze a potom nám ich zobrali? Z čoho máme žiť? My nie sme ľudia?" odpovedala protiotázkami na otázku TASR, prečo prišla na protest sestrička z Levíc, ktorá nechcela byť menovaná.

Protest prišla podporiť aj zdravotná sestra z Nitry, ktorá je podľa vlastných slov tri dni pred dôchodkom. Ani ona však nebola ochotná prezradiť svoje meno. "Aj keď už idem do penzie, nie je mi jedno, v akej situácii budú moje kolegyne," povedala.

Neviem, či sa nám to podarí dosiahnuť, ale musíme sa ukázať a najavo dať, že nám to nie je ľahostajné, povedala ďalšia sestrička, ktorá mala na tričku nápis "Sestričky alebo vydierači, Nech Ústavný súd rozhodne".

"Myslím, že nás oklamali, situáciu, do ktorej sme sa dostali, sme si nezaslúžili," povedala zdravotná sestra z Košíc, ktorá si zobrala náhradné voľno, aby mohla prísť. Nad hlavou držala transparent s nápisom "Štát nám ukázal cestu", pričom vedľa slov boli nakreslené otvorené dvere. Priznala, že medzi lekármi a sestričkami rastie napätie.

Stresovú situáciu priznala aj zdravotná sestra, ktorá prišla zo Spišskej Novej Vsi, na cestu do Bratislavy využila dovolenku. "Osobne si myslím, že sa nám nepodarí zvrátiť rozhodnutie Ústavného súdu, vidím to pesimisticky. Zato som ale prišla sem vyjadriť, čo si myslím".

Zatiaľ čo výbor v budove parlamentu rokoval, pred zhromaždením vystupovali viacerí rečníci. Pýtali sa, prečo mierna cesta, ktorou presadzovali svoje požiadavky sestry a pôrodné asistentky, nebola politikmi podporená tak, ako boli podporené nátlakové akcie lekárov. "Poviete nám, prečo?" zaznela rečnícka otázka, na ktorú zhromaždenie odpovedalo burácajúcim potleskom a skandovaním "Bez nás to nejde a Poďte medzi nás". 

Podľa slov Lévyovej o 12. h sa chce stretnúť s predsedom parlamentu Pavlom Paškom. "Chcem ho požiadať o súčinnosť, ak sa zákon vráti na prerokovanie na Ústavný súd SR a chceli by sme byť pri zastupovaní na Ústavnom súde," predostrela plány Lévyová.

Čiernu farbu priniesli sestry na tričkách pred parlament aj vlani v máji. Sestry vtedy zároveň doručili do NR SR petičné hárky s podpismi takmer štvrť milióna ľudí, ktorí podporili akciu sestier s názvom "Keď sa nepostaráme my o seba, kto sa postará o vás?" V reakcii na petíciu vznikol zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Jeho účinnosť na svojom stredajšom (11.7.) neverejnom zasadnutí pozastavil Ústavný súd (ÚS) SR, ktorý tak prijal návrh prvého námestníka generálneho prokurátora SR Ladislava Tichého na preskúmanie ústavnosti. Ten tak reagoval na podnet Slovenskej lekárskej komory.

Sestry napokon vypočul líder OĽaNO Igor Matovič a poslanec za KDH Pavol Zajac. Obaja vyjadrili sestrám podporu a odporučili, aby sa nenechali zastrašovať. Ak by sa tak stalo, Matovič ponúkol pomoc. "Obráťte sa na nás." Podľa Zajaca by sestry nemali podpisovať nezmyselné dodatky zmlúv, ktorým sa rozdeľuje ich úväzok medzi zdravotnú sestru a administratívneho pracovníka. Vystúpenie oboch poslancov však veľkú podporu zhromaždenia nemalo, slová boli prerušované protestnými výkrikmi. Naopak veľmi súhlasne prijali sestričky slová Petra Visolajského, predsedu Lekárskeho odborového zhromaždenia (LOZ), ktorý na margo rady nepodpisovať dodatky zmlúv povedal: "Sám som bol svedkom, ako 300 sestier odmietlo podpísať dodatky, potom si ich zavolal riaditeľ a sestry po tomto stretnutí dodatok do 24 hodín podpísali."

Zdravotné sestry žiadajú od poslancov krízové scenáre

Zdravotné sestry žiadajú od poslancov a vlády krízový scenár pre prípad, že by Ústavný súd SR vyhlásil zákon, ktorý upravil ich mzdy, za protiústavný. Rovnako ho žiadajú aj pre prípad, že by súd o tejto právnej norme rozhodoval dlho. Túto požiadavku tlmočil dnes poslancom na zasadnutí parlamentného výboru pre zdravotníctvo predseda Odborového združenia zdravotných sestier a pôrodných asistentiek (OZZSaPA) Viliam Záborský.

"Nečakajte pasívne na rozhodnutie Ústavného súdu SR. Slovenské zdravotníctvo a pacienti potrebujú mať krízový scenár aj pre prípad, že budeme čakať na rozhodnutie ústavných sudcov dlhé mesiace či roky," vyzval Záborský kompetentných. Sestry preto žiadajú scenáre, ktoré podľa jeho slov prinesú stabilitu slovenskému zdravotníctvu, kvalitnú zdravotnú starostlivosť, právnu a sociálnu istotu zdravotníkom.

Zástupcovia sestier okrem toho požadujú aj okamžité legislatívne opatrenia, ktoré zastavia zamestnávateľov v rozdeľovaní úväzkov sestier na sestry a administratívne pracovníčky. "Štát musí použiť všetku svoju silu a autoritu, aby nekompromisne ukončil vydieranie a neľudský nátlak zamestnávateľov...Sestry nesmú byť viac vydierané a nútené vykonávať prácu, na ktorú nemajú odbornú spôsobilosť," povedal.

Medzi požiadavkami sa objavila aj kontrola využitia peňazí z rozpustenia štátnej rezervy na mzdy sestier či prepojenie zdravotnej a sociálnej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb. Taktiež volajú po vyčlenení finančných prostriedkov na mzdy sestier na budúci rok, ako aj ostatných zdravotníckych pracovníkov a pripomínajú, že aj oni potrebujú svoj vlastný zákon.

Zdravotnícky výbor prijal dnes v reakcii na situáciu ohľadne sestier návrh svojho predsedu Richarda Rašiho (Smer-SD), že výbor bude súčinný pri hľadaní riešenia otázky mzdového ohodnotenia sestier. Poslanci v uznesení okrem toho podporili požiadavku riešenia danej situácie.

Zákonodarcovia zároveň odmietli návrh uznesenia poslanca Viliama Novotného (SDKÚ-DS), aby zastupujúci generálny prokurátor Ladislav Tichý a predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková vysvetlili kroky ohľadne zákona o mzdách sestier. Rovnako dopadol aj návrh exministra zdravotníctva Ivana Uhliariaka (KDH). Ten chcel, aby výbor v uznesení podporil požiadavky sestier a garantoval dodržiavanie spomínaného zákona.

M. Lévyová: Sestrám už nemáme čo ponúknuť

Zdravotným sestrám už podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Márie Lévyovej nie je čo ponúknuť. "Je tu totálna demotivácia, znechutenie a sú tu aj isté obavy, že aj vzťahy na pracoviskách sa neupokoja za týchto podmienok, keď lekári mali od júla navýšené mzdy a sestry mali pozastavený zákon," uviedla po dnešnom stretnutí s predsedom parlamentu Pavlom Paškom za účasti ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej, ktorých na to tiež upozornila.

Situáciu označila z pohľadu sestier za krízovú a verí, že je v záujme vlády aj ministerstva ju upokojiť. Ozrejmila, že predseda Národnej rady SR zatiaľ nebol pre prijatie podnetu ohľadne zákona o mzdách sestier oslovený zo strany Ústavného súdu (ÚS) SR. Sestry chcú byť odbornými poradcami k pojednávaniu o zákone. "Verím, že sa nám podarí zintenzívniť komunikáciu a nájsť riešenie tejto situácie," skonštatovala. Avizovala, že sestry neprestanú so svojimi aktivitami a budú čakať, čo prinesie september. Vtedy by podľa neoficiálnych informácií mal zasadať ÚS SR, priblížila.

Šéfka rezortu zdravotníctva Zvolenská (nominant Smer-SD) považuje to, že Generálna prokuratúra podala podnet na preskúmanie ústavnosti zákona o mzdách sestier a Ústavný súd SR sa s ním tak vážne zaoberal, za zlú prácu svojho predchodcu Ivana Uhliarika (KDH). "Pretože ten zákon javí známky neústavnosti," zdôraznila s tým, že právna norma nebola ani finančne krytá. Ministerstvo zatiaľ čaká na zdôvodnenie rozhodnutia ÚS SR pozastaviť účinnosť spomínaného legislatívneho rámca, aby mohli byť ďalšie kroky v súlade s Ústavou SR, doplnila.

Ministerstvo chce podľa Zvolenskej zatiaľ pokračovať v rozbehnutých krokoch a zvyšovať cenu práce zdravotníkov v nadväznosti na rozpustenie rezervy v štátnom rozpočte. Naďalej žiada, aby sa tieto prostriedky prejavili aj na platoch sestier. "Pretože peniaze odišli," zdôraznila. Poukázala na to, že Asociácia nemocníc Slovenska, ktorá reprezentuje väčšinu regionálnych nemocníc, prisľúbila, že peniaze z rezervy pôjdu na sestry a nemá dôvod zatiaľ o tom pochybovať. V štátnych nemocniciach zvýšenie prebehlo.

I.Uhliarik podporuje sestry, viní Smer,že sa obklopuje ľuďmi, ktorí sú proti nim

Podľa exministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) je neuveriteľné, čo sa stalo ohľadne zákona o minimálnych mzdových požiadavkách sestier a pôrodných asistentiek. Ako poznamenal na dnešnom brífingu, sestry si zaslúžia vyššie platy, zákon schválilo 141 poslancov a potom bývalý prezident Slovenskej lekárskej komory a súčasný poradca premiéra Milan Dragula podal návrh na Generálnu prokuratúru SR, aby sa obrátila na Ústavný súd SR.

Bývalý šéf rezortu sa na Dragulu obrátil s otázkou, či by on pracoval za takú mzdu ako sestry a taktiež, či by si vedel predstaviť prácu bez sestier. Myslí si, že v rámci zachovania korektnosti mala komora podať podnet aj ohľadne zákona, ktorý upravil platy lekárom, ktorí si to vybojovali počas akcie hromadných výpovedí.

Uhliarik vyhlásil, že dnešný protest sestier plne podporuje a nechápe, prečo sa Smer-SD obklopuje ľuďmi, ktorí sú proti nim. Myslí si tiež, že sa podľa jeho v tomto prípade ukazuje dvojtvárnosť Smeru-SD, ktorého poslanci za zákon hlasovali a teraz sa strana tvári, že nemôže za jeho neplnenie. Uhliarik napriek všetkému verí, že celú situáciu sa podarí vyriešiť.

Účinnosť zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek na svojom neverejnom zasadnutí 11. júla pozastavil Ústavný súd (ÚS) SR, ktorý tak prijal návrh prvého námestníka generálneho prokurátora SR Ladislava Tichého na preskúmanie ústavnosti. Ten tak reagoval na podnet Slovenskej lekárskej komory. Sestry preto dnes prišli v čiernych tričkách protestovať pred parlament.

V.Novotný chce, aby L.Tichý a I.Macejková vysvetlili kroky okolo sestier

Podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný chce, aby zastupujúci generálny prokurátor Ladislav Tichý a predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková vysvetlili kroky ohľadne zákona, ktorý od apríla upravil mzdy zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. Chce preto na dnešnom zasadnutí parlamentného zdravotníckeho výboru navrhnúť uznesenie, ktorým by ich poslanci pozvali na rokovanie.

"Aby vysvetlili dôvody podania, ako aj dôvody dočasného pozastavenia účinnosti zákona," povedal. Novotný dnes označil zdôvodnenie generálnej prokuratúry za nie veľmi zmysluplné a zrozumiteľné.

Požiadavky zdravotných sestier považuje Novotný za oprávnené, pričom pripomenul, že pri schvaľovaní zákona o ich mzdách pred voľbami mali veľa podporovateľov. "Stojíme za sestrami a pôrodnými asistentkami aj v tejto chvíli," vyhlásil. Tvrdí, že ohľadne sestier, ktoré sú chrbticou zdravotníctva, sa deje veľká nespravodlivosť a pácha sa na nich krivda.

Účinnosť zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek na svojom neverejnom zasadnutí 11. júla pozastavil Ústavný súd (ÚS) SR, ktorý tak prijal návrh prvého námestníka generálneho prokurátora SR na preskúmanie ústavnosti. Ten tak reagoval na podnet Slovenskej lekárskej komory. Štát zatiaľ na platy sestier rozpustil rezervu 50-miliónov eur v štátnom rozpočte.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: