V ČR sa zvyšuje počet obetí bakteriálnej infekcie, ktorú spôsobujú klostrídie

Agresívne baktérie klostrídie predstavujú čoraz väčší problém aj pre českých zdravotníkov. Počet pacientov, ktorí zomierajú na takmer nevyliečiteľné hnačky, sa zvyšuje. Iba na severe Moravy a v Sliezsku zomrelo v ostatnom polroku na toto ochorenie 14 zo 124 infikovaných, päť z nich v Sliezskej nemocnici v Opave. Informoval o tom dnes internetový server iDNES.cz.

Ako uviedol mikrobiológ Otakar Nyč, jednoznačná účinná prevencia v tomto prípade nejestvuje, pomáha však udržovať sa v kondícii a neužívať zbytočne antibiotiká. Práve oslabení jednotlivci sú totiž náchylnejší na nákazu. Pred nákazou môže ochrániť dobrá životospráva, ale napríklad aj podávanie probiotík pri liečbe antibiotikami.

Baktérie klostrídie sa bežne nachádzajú v črevnom trakte zdravých ľudí. Množiť sa a produkovať toxíny začínajú v situácii, keď antibiotiká zlikvidujú tzv. dobré baktérie. Jednotlivé antibiotiká sú pritom rôzne nebezpečné. O niektorých ich skupinách je známe, že skôr môžu viesť k vzniku spomínanej infekcie - ide napríklad o chinolóny alebo linkosamidy. Penicilín patrí v tejto súvislosti medzi najmenej rizikové antibiotiká.

Pôvodne sa o ochorení tohto typu predpokladalo, že sa môže vyskytnúť iba v nemocniciach. Medzičasom je však zrejmé, že sa človek môže infikovať aj inak, nie je však jasné, ako.

Prednosta Ústavu lekárskej mikrobiológie Fakultnej nemocnice v Prahe-Motole Otakar Nyč dnes pre návštevníkov portálu iDNES.cz uviedol, že jedným z možných zdrojov tejto baktérie môžu byť aj domáce zvieratá, ako aj mäsové výrobky. Ide však viac-menej o špekulácie.

Popri severnej Morave registrujú najviac prípadov v ČR v Brne a východných Čechách.

Podľa Nyča však do ČR ešte nedorazil najagresívnejší druh baktérie, o ktorej hovoria britskí experti ako o superbaktérii a ostrovnej monarchii zabije ročne okolo 8000 ľudí. Lekári sa však domnievajú, že skôr či neskôr dorazí aj do strednej Európy.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: