Rádiológovia Hornooravskej nemocnice v Trstenej stiahli výpovede

Päť zo siedmich rádiológov Hornooravskej nemocnice v Trstenej stiahlo k dnešnému dňu výpovede a zdravotná starostlivosť v oblasti rádiológie a diagnostiky bude v nemocnici naďalej plne zabezpečená. Na tlačovej konferencii o tom dnes v Žiline informoval predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár.

Zástupca rádiológov Hornooravskej nemocnice v Trstenej Ernest Urban zdôraznil, že nikdy nemienili ochromiť chod nemocnice. „Dôvodom našich výpovedí bol zákon o mzdovom ohodnotení sestier, kde diskriminačne pristúpili voči ostatným laborantom rôznych oddelení. Aj my máme zdravotnícke vzdelanie a základná diskriminácia začala už omnoho dávnejšie. Na základe rokovaní a vysvetľovania situácie postupne výpovede sťahujeme a počas dnešného dňa stiahnu výpoveď aj poslední dvaja kolegovia,“ povedal Urban.

Zamestnancov rádiologického oddelenia sa po nástupe do funkcie zastupujúca riaditeľka Hornooravskej nemocnice Eleonóra Kadlečíková snažila podrobne oboznámiť o ekonomickej situácii a financovaní zo zdravotných poisťovní. „Úprava platov sestrám je naplnenie zákona. Takisto chápem ich dôvody, pretože si myslím, že na zdravotnej starostlivosti sa podieľajú všetky zložky zdravotníckych pracovníkov. Preto by každá skupina mala byť spravodlivo ohodnotená. Vzhľadom však na situáciu, v ktorej sa nemocnica nachádza, je momentálne možné napĺňať len zákon. Nie je možné robiť platové úpravy nad rámec zákona. Apelovala som predovšetkým na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti v plnej miere ako doteraz. A môžem povedať, že od 1. 8. bude na tomto oddelení zdravotná starostlivosť poskytovaná bez obmedzenia,“ skonštatovala Kadlečíková.

Predseda ŽSK vidí jeden z dôvodov stiahnutia výpovedí v nadviazaní dôvery medzi vedením nemocnice a rádiológmi. „Druhý dôvod je, že sme v prípade navýšenia platieb zo zdravotných poisťovní zagarantovali úmerné navýšenie v platovej oblasti všetkých zamestnancov bez akéhokoľvek nariadenia zákona. A významnú úlohu zohral aj nález Ústavného súdu, ktorý pozastavil výkon zákona o navýšení a platových pomeroch zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. Vážim si prístup rádiológov, pretože napriek tomu, že nedošlo k navýšeniu platov, boli ochotní vypočuť argumenty a byť nápomocní nemocnici riešiť situáciu,“ dodal Blanár.
 

Situáciu v trstenskej nemocnici označil zástupca rádiológov v tejto chvíli za uzavretú. „Do budúcna uvidíme, ako zareaguje vláda, Ústavný súd a aké budú finančné platby od poisťovní. A v danom prípade môžeme znova pristúpiť k rokovaniam s vedením. Takéto nepopulárne opatrenie je krajná možnosť a myslím si, že za daných okolností nemá význam,“ uzatvoril Urban.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: