Ebole podľahlo v Ugande od začiatku júla 14 ľudí

Štrnásť obetí, vrátane 12-člennej rodiny, si od začiatku júla vyžiadal vírus eboly v západnej Ugande. Oznámili to dnes na tlačovej konferencii predstavitelia ugandského ministerstva zdravotníctva a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Vírusu, spôsobujúcemu hemoragickú horúčku a vnútorné krvácanie, podľahol aj jeden zdravotník, ktorý sa staral o infikovaných pacientov.

"Od začiatku júla sme zaznamenali 20 prípadov nákazy a 14 úmrtí. Tri vzorky odobraté mŕtvym potvrdili, že mali ebolu," povedal Dennis Rwamafa z ugandského ministerstva zdravotníctva.

Úrady vytvorili pracovnú skupinu, ktorá zisťuje pôvod najnovšie epidémie.

Ebola je vysoko nákazlivá choroba a zatiaľ proti nej neexistuje žiadny liek, napriek tomu sa z nej niektorí nakazení vyliečia.

Ebola prvýkrát vypukla v regióne Gulu na severe Ugandy v roku 2000. Vtedy jej podľahlo 224 zo 425 nakazených osôb. Choroba sa vrátila v roku 2008, keď ju zaznamenali na západe krajiny v blízkosti hraníc s Konžskou demokratickou republikou (KDR). Pred štyrmi rokmi na ňu zomrelo 40 ľudí.

Choroba získala svoje meno podľa rieky Ebola v bývalom Zaire (v súčasnosti KDR), v blízkosti ktorej v roku 1976 prvýkrát identifikovali jej pôvodcu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: