Vedúca sestra z UNLP nesúhlasí s kolegyňami, ktoré protestujú

Nedá mi, aby som aj touto cesto nezareagovala na minulotýždňový protest sestier v Bratislave. Zdá sa mi až neuveriteľné aké nezmysly sa tam vykrikovali /“hanba štátu“ a pod/.

Chcem sa opýtať:

  • Kto vymyslel  zákon o minimálnych mzdových nárokoch?
  • Kto dal do zákona že nám sestrám sa,, uberú“ roky, že sme sa stali matkami?
  • Kto zabudol, že sestry ukončili VŠ a nie je to v tabuľkách?
  • Kto teraz navrhuje zvýšiť poplatky do komory sestier a pôrodných asistentiek?

Mám sa pýtať ďalej? Netreba. Som presvedčená že to nebol štát ale ktosi iný. Dajte si sami odpoveď kto.

To že ten zákon Ústavný súd zrušil urobil veľmi správne, pretože má mnoho nedostatkov. Podľa mňa ho treba od základov prepracovať.

To, že tento zákon dopadol tak ako dopadol, považujem ja osobne za totálne zlyhanie PhDr. Lévyovej. Ja na jej mieste by som z funkcie odstúpila. V každej normálnej krajine sa to tak deje.

Na záver už len toľko. Pracujem v zdravotníctve 30 rokov ale ešte nikdy neboli také zlé vzťahy medzi sestrami a lekármi ako sú teraz. Nie je to aj preto, že sa prijímajú zákony v tejto podobe? Odpovedzte si sami.

Vážené kolegyne a vážení kolegovia. Predtým ako sa postavíte pred Ústavný súd v septembri zvážte aký to vlastne zákon chcete. Ja tam určite nebudem, lebo ja v tejto podobe zákon nechcem.

Kontaktovali ma niektoré sestry z Prešova, aj z Michaloviec a zdieľajú podobný názor ako ja /nechcú byť menované, škoda/.

PhDr. Alžbeta Limánková, vedúca sestra II. gyn. pôr. kliniky

Slovenskú komoru sestier a pôrodných asistentiek prekvapil postoj Alžbety Limánkovej, píše vo svojej reakcii. TASR ju poskytla Ivana Kvetková. "Ide o jediné stanovisko tohto charakteru, ktoré máme k dispozícii. Mrzí nás, že sa pani doktorka so svojimi výhradami neobrátila na komoru, ktorej je členkou, a rozhodla sa riešiť problém cez médiá." Zákon o minimálnych mzdových nárokoch nebol podľa nich vytvorený preto, aby sestry poškodil, ale aby im pomohol, motivoval a stabilizoval nositeľov ošetrovateľstva a pôrodnej asistencie v zdravotníckom systéme. "Preto nám je ľúto, že práve jedna z vedúcich sestier ho vníma takto. Pri jeho príprave mohla každá sestra využiť možnosť prispieť pripomienkami k uvedenému návrhu. Dodatočná kritika preto vyznieva minimálne zvláštne."

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek zároveň považuje mzdové nároky sestier, schválené zákonom za opodstatnené a adekvátne. Limánkovej zároveň komora odkázala, že Ústavný súd SR zákon o minimálnych mzdových nárokoch nezrušil, ako napísala vo svojom stanovisku, ale pozastavil jeho účinnosť. "Keďže Ústavný súd je nezávislá inštitúcia, nemôžeme vedieť, ako vo veci rozhodne, preto by sme sa k tomu neradi vyjadrovali."

Komora si tiež nemyslí, že v boji za spravodlivé ohodnotenie a uznanie práce sestier a pôrodných asistentiek zlyhala prezidentka Lévyová, ako napísala Limánková. "Problém nastal vo vymožiteľnosti zákona a jeho obchádzaní zo strany zamestnávateľov. Napäté vzťahy medzi sestrami a lekármi nespôsobil zákon, avšak tým, že sme otvorili Pandorinu skrinku, sa nedostatky v zdravotníctve javia vypuklejšie," vysvetlila komora. Podľa nej zároveň nikto nenúti Limánkovú zúčastniť sa na plánovanom protestnom zhromaždení pred ÚS SR v septembri.

Komora ďalej pripomína, že pri príprave zákona o minimálnych mzdových nárokoch sa jej zástupcovia snažili uplatniť aj dosiahnuté vzdelanie. "Keďže sestry a pôrodné asistentky nemajú určené kompetencie na základe vysokoškolského vzdelania 1. a 2. stupňa, nedalo sa na to prihliadať. Privítame však spoluprácu pani doktorky Limánkovej pri tvorbe týchto kompetencií."

Autor článku: TASR, PhDr. Alžbeta Limánková

Dátum zverejnenia: