Lekárnici opäť volajú po zákaze zliav v lekárňach, argumentujú prieskumom

Slovenská lekárnická komora (SLeK) opätovne otvára diskusiu o potrebe zákazu sieťových lekární a vernostných systémov, ako aj zabezpečení odbornosti v lekárňach. Potrebu zákazu vernostných systémov odôvodňujú lekárnici aj výsledkami júlového reprezentatívneho prieskumu agentúry Focus z ktorého vyplynulo, že 89 percent respondentov by chcelo rovnaké doplatky za ten istý liek vo všetkých lekárňach, čo by bolo dôsledkom zrušenia vernostných systémov. Tie sa zaviedli za minulej vlády, čo SLeK kritizovala.

Ako poukázal viceprezident SLeK Ondrej Sukeľ, fungovanie lekárenstva je na Slovensku iné ako inde v Európe a práve pre rozdiely vo fungovaní lekárenstva sa lekárnici obrátili s otázkami na pacientov. Sukeľ nepovažuje za etické a korektné, aby sa pacient odmeňoval za lieky na predpis, keďže sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Podľa člena prezídia SLeK Štefana Krchňáka sa týmto spôsobom rozvracia aj kategorizácia liekov, ktorá určí ich ceny a doplatky a následne si s nimi v lekárňach môžu firmy robiť čo chcú. Vernostné zľavy sa ponúkajú najmä v sieťových lekárňach.

Lekárnici poukazujú na to, že mnohí ľudia sú pre sociálnu situáciu nútení hľadať v lekárňach skôr zľavy na lieky ako odbornosť. Prieskum ukázal, že asi štvrtina pacientov cielene vyhľadáva zľavy a nižšie doplatky, naopak 18 percent dáva dôraz aj na odbornosť lekárnika. "Toto zistenie nás utvrdzuje v našom názore, že vernostné systémy ovplyvnili správanie pacientov. Je nevyhnutné prijať také nástroje, ktoré budú stimulovať lekárne nie k cenovej vojne, ale k ponuke kvalifikovaných odborných služieb," skonštatoval prezident SLeK Tibor Czuľba.

xSpomínané zmeny priniesol nový zákon o liekoch, ktorý sa prijal vlani. Prezident SLeK Czuľba je presvedčený, že ten napomohol hlavne jednej finančnej skupine. Tvrdí, že tá si zo Slovenska urobila laboratórium. Zároveň upozornil, že kým v SR sa zvyšujú doplatky za lieky, naopak klesajúce ceny liekov vyháňajú z trhu originálnych výrobcov liekov. Myslí si preto, že sa časom môže stať, že niektoré originálne lieky sa už u nás nebudú dať zohnať.

MZ SR: Vernostné systémy v lekárňach sa majú zakázať

Ministerstvo zdravotníctva plánuje zakázať poskytovanie zliav na lieky na recept v lekárňach. Zrušenie vernostných systémov v reakcii na dnešné vyjadrenia Slovenskej lekárnickej komory (SLeK), ktorá opäť hovorila o potrebe takéhoto zákazu, TASR potvrdila Martina Lidinská z komunikačného odboru ministerstva. Zmenu by mala priniesť komplexná novela zákona o liekoch, ktorú chce ministerstvo predložiť do parlamentu v septembri.

Legislatívny návrh by podľa Lidinskej mal obsahovať aj iné zmeny, po ktorých volá i lekárnická komora, napríklad v oblasti otázky odbornosti. Každá lekáreň by tak opäť mala mať svojho vlastného odborného garanta, pričom licenciu by mohol získať iba farmaceut s päťročnou praxou. V súčasnosti musí mať trojročnú prax.

Slovenská lekárnická komora dnes opätovne otvorila diskusiu o potrebe zákazu sieťových lekární a vernostných systémov, ako aj zabezpečení odbornosti v lekárňach. Potrebu zákazu vernostných systémov odôvodňujú lekárnici aj výsledkami júlového reprezentatívneho prieskumu agentúry Focus z ktorého vyplynulo, že 89 percent respondentov by chcelo rovnaké doplatky za ten istý liek vo všetkých lekárňach, čo by bolo dôsledkom zrušenia vernostných systémov. Tie sa zaviedli za minulej vlády, čo SLeK kritizovala.

Podľa predsedu predstavenstva siete lekární Dr. Max Tomáša Slechana vernostné systémy šetria systém aj ľudí. Ako uviedol pre TASR, za sedem mesiacov fungovania vernostného systému sa v rámci neho v 80 lekárňach siete vrátili ľudom a zdravotným poisťovniam vyše tri milióny eur. Dve tretiny z toho šli pacientom, tretina poisťovniam. "To je jednoznačný argument prečo v tom pokračovať," uviedol s tým, že komora neponúka vecné argumenty proti vernostným systémom. Nesúhlasí tiež s tým, že by fungovali bez kvalitných farmaceutov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: