V Krupine sa obávajú, že služba prvej pomoci v meste už nebude

Lekárska služba prvej pomoci (LSPP) v Krupine je opäť ohrozená. Licencia pre jej poskytovateľa - Nemocnicu Zvolen, totiž končí k 1. septembru a obyvatelia mesta a okolitých obcí sa obávajú, že po tomto termíne už nebude mať kto túto službu poskytovať.

Na Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), ktorý je kompetentným orgánom za riadenie LSPP, sa už obrátil listom primátor Krupiny Radoslav Vazan. Podľa neho zrušenie LSPP v Krupine by uvrhlo mesto a okres do 50. rokov uplynulého storočia, keď ľudia umierali často len preto, že im nemal kto poskytnúť základnú starostlivosť. Navyše, už pred tromi rokmi zrušili bod Záchrannej zdravotnej služby v neďalekých Hontianskych Nemciach a obyvatelia severného Hontu by takto úplne stratili možnosť rýchlej záchrany pri ohrození života.

V Krupine už vlani na jeseň hrozilo, že lekárska pohotovosť v regióne skončí. Lekári totiž podľa vlastných vyjadrení nemali dostatok peňazí na túto službu a o jej dofinancovanie dokonca požiadali spoločný obecný úrad viacerých obcí, ktorý sídli v Krupine.

Primátori hontianskych miest a obcí následne požiadali kompetentných o záruku zachovania LSPP. "Nie je nám známy legislatívny predpis, ktorý by nám dával povinnosť, ale ani možnosť (v prípade, že by sa zmenila finančná situácia v samospráve) financovať LSPP," písali zástupcovia obcí vo svojom liste.

Ako TASR informoval hovorca BBSK Peter Hajnala, samosprávny kraj o aktuálnej situácii s LSPP v Krupine vie. "V najbližších dňoch zvoláme pracovné stretnutie a budeme hľadať riešenie, aby tento región nebol ohrozený a bola zabezpečená plnohodnotná zdravotná starostlivosť," uviedol.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: