Pediatri žiadajú kvôli vakcínam podanie žaloby na I. Uhliarika

Detskí lekári sú nahnevaní na exministra Ivana Uhliarika (KDH) a žiadajú, aby na neho bola podaná žaloba. Dôvodom je zmena v nákupe vakcín, ktorú ministerstvo zdravotníctva pod jeho vedením presadilo koncom minulého roka. Pre TASR to dnes uviedla šéfka Sekcie pediatrov Slovenskej lekárskej komory (SLK) Katarína Šimovičová.

Kým predtým očkovacie látky vydávala lekáreň sestre alebo lekárovi na základe receptu pre konkrétneho pacienta, od decembra minulého roka ich musia nakupovať samotní lekári do svojich ambulancií. Tvrdia, že na to nemajú peniaze. "Lekári sú takí nahnevaní, že ma žiadajú, aby som navrhla podanie žaloby. Navrhnem to prezidentovi komory," povedala Šimovičová. Bývalé vedenie ministerstva zmenu v nákupe vakcín odôvodňovalo tým, že si po ne namiesto lekárov či sestier do lekárne chodili rodičia, a tak nebol zachovaný chladový reťazec. To mohlo následne znížiť účinok očkovacej látky. "To je osočovanie, čo pán minister Uhliarik verejne robil a asi budeme musieť zvažovať žalobu, lebo to je šírenie poplašnej správy o možnej neúčinnosti vakcín," podčiarkla šéfka pediatrickej sekcie. Pediatrovi, ktorí by do lekárne posielal po vakcínu rodiča, by podľa nej hrozila vysoká pokuta.

Lekárov hnevá, že tento stav sa doposiaľ nepodarilo zmeniť. Návrat k pôvodnému spôsobu nákupu navrhuje ministerka Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD) v novele zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, ktorú rezort tento týždeň poslal na pripomienkovanie. Ak ju schváli vláda, parlament a podpíše prezident, platiť by mala od januára 2013.

Podľa prezidentky Asociácie všeobecných lekárov pre deti a dorast (AVLDD) Kvetoslavy Prcúchovej, návrat k starému systému lekárom prisľúbil Smer-SD ešte pred voľbami. "Celý rok čakáme, že k tejto zmene dôjde. Tá zmena sa v radoch detských lekárov očakáva veľmi intenzívne," podčiarkla. Informovala tiež, že niektoré ambulancie odkladajú preočkovanie detí. Ich zdravie podľa Prcúchovej ohrozené nie je, keďže základné očkovanie absolvovali a na preočkovanie majú dlhšiu lehotu. "Systém sa narušil detským lekárom, ináč pre deti to zatiaľ nič neznamená," dodala.

Údaje o zaočkovanosti detskej populácie zisťujú každoročne regionálne úrady verejného zdravotníctva vždy k 31. 8. "Údaje o celoslovenskej zaočkovanosti detí k 31. 8. 2012, ktoré súvisia so zmenou v spôsobe obstarávania očkovacích látok, sa v súčasnosti spracovávajú a výsledky budú dostupné začiatkom roka 2013," povedala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Skalická.

Začiatkom roka lekári zmenu v nákupe očkovacích látok veľmi kritizovali. Vládu dokonca žiadali, aby vyhlásila núdzový stav, keďže zmena v spôsobe nákupu podľa nich ohrozuje zdravie a dokonca životy ľudí.

I. Uhliarik: Rodičia by mohli podať trestné oznámenie na lekárov, ktorí neočkujú

Pediater, ktorý neposkytne dieťaťu povinné očkovanie, porušuje zákon. Ak dieťa ochorie, jeho rodičia by naň mohli podať trestné oznámenie. Exminister Ivan Uhliarik (KDH) takto reagoval na dnešné vyjadrenie predsedníčky sekcie pediatrov Slovenskej lekárskej komory Kataríny Šimovičovej, podľa ktorej sú pediatri na Uhliarika nahnevaní a chcú ho žalovať. Dôvodom má byť zmena v nákupe vakcín, ktorá platí od decembra minulého roka.

Kým predtým očkovacie látky vydávala lekáreň sestre alebo lekárovi na základe receptu pre konkrétneho pacienta, od decembra minulého roka ich musia nakupovať samotní lekári do svojich ambulancií. Tvrdia, že na to nemajú peniaze. Prezidentka Asociácie všeobecných lekárov pre deti a dorast (AVLDD) Kvetoslava Prcúchová dnes pre TASR uviedla, že z tohto dôvodu niektorí lekári odkladajú preočkovanie detí.

Exminister, ktorý zmenu presadil zasa tvrdí, že opatrenie malo zabezpečiť väčšiu bezpečnosť pacienta a lekári na to mali vytvorené podmienky. Všeobecná zdravotná poisťovňa im podľa Uhliarika na nákup bola ochotná poskytnúť preddavky, okrem toho si mohli dohodnúť takú splatnosť faktúry s lekárňou, aby už v čase platenia za vakcíny, mali k dispozícii peniaze od poisťovne.

"Som mimoriadne prekvapený, že malá časť pediatrov je ochotná riskovať zdravie detí na úkor svojho pohodlia a chcú ďalej nútiť rodičov, aby nakupovali vakcíny," argumentuje bývalý minister. Hoci podľa starého systému mal po očkovacie látky do lekárne chodiť lekár alebo sestra, podľa Uhliarika sa bežne stávalo, že s receptom po vakcínu chodil rodič, ktorý nedodržal chladový reťazec, čím sa znížil účinok očkovacej látky. "Títo pediatri iba chcú preniesť pripadnú zodpovednosť za chorobu dieťaťa na rodičov, čo považujem za hazard so zdravím," dodal. K starému spôsobu nákupu vakcín sa plánuje vrátiť aj ministerka Zuzana Zvolenská (nominantka Smer-SD). Opätovnú zmenu chce presadiť cez novelu zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, ktorú rezort tento týždeň poslal na pripomienkovanie. Uhliarik sa domnieva, že súčasné vedenie ministerstva podľahlo tlaku lekárov.

So spôsobom nákupu vakcín, ktorý platí od vlaňajšieho decembra sú niektorí pediatri naopak spokojní. Exminister poskytol TASR stanovisko skupiny pediatrov, ktorí považujú priamy nákup očkovacích látok do ambulancie za výhodnejší. "Vakcíny si môžeme jednoducho objednať v lekárni alebo u distribučnej firmy, ktoré reagujú na naše požiadavky veľmi promptne a zabezpečia prevoz očkovacích látok priamo do ambulancie," napísali v liste lekári. Hovoria, že nový systém je pre nich dokonca finančne prínosný, keďže si prirážku pre lekárne, príp. distribučné firmy môžu rozdeliť. "Po polročnom fungovaní nového systému objednávania vakcín iste mnohí z nás zmenili pôvodný názor a sú za jeho ponechanie, lebo obava, že nám očkovacie látky nebudú preplácané poisťovňou, bola zbytočná," sumarizujú pediatri.

Za najideálnejší spôsob títo lekári, ako aj Uhliarik, považujú distribúciu vakcín cez regionálne úrady verejného zdravotníctva, ako to platilo v minulosti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: