Podľa RÚVZ nastalo nepríjemné obdobie výskytu peľu inváznych rastlín

V uplynulom týždni opäť pokračovala dominancia slabo alergizujúceho peľu pŕhľavovitých rastlín na celom území Slovenska. Ich najvyššie koncentrácie zaznamenali monitorovacie stanice Peľovej informačnej služby (PIS) v Banskej Bystrici, a to 562 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu, v Trnave (508) a v Bratislave dokonca 674. TASR informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.

"Pre polinotikov však nastáva nepríjemné obdobie výskytu peľu silne alergizujúcej paliny a ambrózie, ktoré budú dominantnými a najsilnejšími alergénmi pre celé letné obdobie. Peľ týchto inváznych rastlín totiž zachytili monitorovacie stanice PIS na väčšine územia Slovenska, pričom oproti predchádzajúcemu týždňu ich koncentrácie výrazne stúpli," konštatovala Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom PIS na Slovensku. Hladina peľu ambrózie dosiahla v ostatných dňoch najvyššie koncentrácie v Bratislave, silne alergizujúci peľ paliny zasa v Banskej Bystrici a v Trnave. Ostatné monitorovacie stanice zachytili peľ paliny väčšinou v stredných a nižších koncentráciách. K tomu sa ešte stále, hoci v nižších koncentráciách, vyskytuje peľ tráv z čeľade lipnicovitých. Hladiny peľu tráv ostanú približne na tejto úrovni až do jesene. Vo veľmi vysokých koncentráciách sa naďalej udržiavajú denné koncentrácie spór (plesní), pričom okrem rodu Cladospórium veľmi vysoké hladiny dosahujú najmä spóry rodu Alternária i Epicoccum, pokračovala Lafférsová. Dodala, že druhové spektrum peľu v ovzduší dopĺňal aj peľ ďalších bylín – najmä mrkvovitých, astrovitých, mrlíkovitých, chmeľu, skorocelu, štiavu a plamienka.

Prognóza na najbližšie dni tiež nie je podľa hovorkyne priaznivá. Na celom Slovensku bude totiž v ovzduší naďalej dominovať peľ bylín. Na väčšine územia sa naďalej bude vyskytovať slabo alergizujúci peľ pŕhľavovitých bylín, dosť kvitnú aj byliny z čeľade astrovitých (okrem iných aj zlatobyľ). "Preto očakávame stále sa zvyšujúce hladiny peľu paliny a ambrózie v ovzduší, najvýraznejšie však bude pribúdať silne alergizujúci peľ paliny a v teplejších oblastiach aj peľ ambrózie. Udržia sa aj veľmi vysoké koncentrácie spór húb – plesní s dominanciou spór rodu Cladospórium spolu s rodmi Alternária a Epicoccum," komentovala Lafférsová. Počas búrok a daždivých dní bude dochádzať k poklesu denných koncentrácií peľu a spór v ovzduší.

Informácie boli spracované na základe výsledkov monitorovacích staníc PIS RÚVZ Banskej Bystrici, Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v Bratislave, a RÚVZ v Košiciach, Trnave, Nitre a Žiline.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: