Ochota Nemcov darovať orgány klesla po škandále s transplantáciami

Škandál v Nemecku, keď údajne lekári manipulovali so zoznamami čakateľov na orgány pre transplantáciu srdca a pečene, zabrzdil ochotu Nemcov darovať po smrti orgány. Ukázali to dnes výsledky verejnej mienky, uskutočnenej pre nemeckú tlačovú agentúru DPA.

Prieskum vykonaný spoločnosťou YouGov ukázal, že 45 percent opýtaných teraz váha dať súhlas, aby im po smrti odobrali životne dôležité orgány; 42 percent respondentov nemá proti darovaniu žiadne výhrady.

Prieskum nasledoval po policajnom vyšetrovaní 46 transplantácií orgánov, ktoré vykonal jeden chirurg, zamestnaný v dvoch nemeckých nemocniciach. Lekár údajne zveličoval chorobu svojich pacientov, aby ich mohol posunúť na najvyššie miesta v zozname čakateľov na orgány.

Iné prieskumy uskutočnené už pred niekoľkými mesiacmi ukázali, že dve tretiny opýtaných sú ochotné darovať svoje orgány. Z jedného prieskumu urobeného v marci spoločnosťou Forsa vyplýva, že iba 21 percent respondentov nesúhlasí s darovaním vlastných orgánov.

Tento týždeň takisto vyšlo najavo, že lekári zaviedli utajovanú metódu, keď od pacientov s rakovinou a starších ľudí prijímali nevyhovujúce darované orgány a transplantovali ich v rámci rýchlej liečby menej prednostným pacientom.

Nie sú žiadne náznaky, že tieto orgány boli odobraté protizákonne a že bol pri ich získavaní niekto zabitý. Uprednostňovanie pacientov v rade čakateľov však verejnosť odsúdila ako nečestné.

Nemecký štátny úrad pre transplantácie získa každý rok orgány približne od 1100 ľudí, ktorí zomreli mladí a úplne zdraví. Berlín dúfa, že presvedčí nemeckých obyvateľov, ktorých je celkovo 82 miliónov, aby dali písomný súhlas na darovanie orgánov, ak náhle zomrú.

Podľa prieskumu spoločnosti YouGov podpísalo súhlas z posmrtným odobratím orgánov 14 percent respondentov.

Hlavný lekár Nemeckej nadácie pre transplantáciu orgánov Günter Kirste kritizoval médiá za spôsob, akým o záležitosti informovali.

"Nie je to škandál okolo darovania orgánov, je to škandál okolo jedného muža, ktorý pracoval v dvoch nemocniciach," povedal Kirste pre televíziu ARD.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: