Bill Gates investuje do vývoja ekologických toaliet

Problém s toaletami v rozvojových krajinách má podľa Billa Gatesa vyriešiť solárna energia.

Kalifornský technologický inštitút vyvinul slnečnou energiou poháňaný systém na výrobu uskladniteľnej energie pomocou recyklácie vody a rozloženia ľudských výkalov. Za prácu mu popredný filantrop v utorok odovzdal cenu vo výške 100.000 dolárov.

Vývoj nového typu toalety je dôležitou súčasťou snahy Gatesovej nadácie zlepšiť zdravotnú situáciu v rozvojovom svete. Výsledkom vylučovania na voľnom priestranstve sú zlé hygienické podmienky. Na ich následky každoročne zomiera jeden a pol milióna detí vo veku do päť rokov, povedal Gates.

Problém sa týka najmä subsaharskej Afriky a južnej Ázie. Toalety používané v západnom svete ho podľa spoluzakladateľa spoločnosti Microsoft nevyriešia. Ich používanie si vyžaduje vybudovanie kompletnej kanalizačnej sústavy a príliš veľkú spotrebu vody.

Preto Gates podporuje projekty výskumu a vývoja novej technológie toaliet, ktorá sa podľa neho nezmenila od vynálezu splachovacieho záchoda v roku 1775. Doterajšie realizované a plánované investície nadácie v tomto odvetví dosiahli úroveň 6,5 milióna dolárov.

Gates verí, že mnohé z inovácií pomôžu zásadným spôsobom zmeniť hygienické podmienky v rozvojových krajinách, ako aj závislosť bohatšej časti sveta na tradičných splachovacích toaletách.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: