Podľa RÚVZ v ovzduší prudko vzrástlo množstvo peľu paliny

V uplynulom týždni síce pokračovala na väčšine územia Slovenska dominancia slabo alergizujúceho peľu pŕhľavovitých rastlín, ale lokálne došlo aj k prudkému nárastu denných koncentrácií peľu silne alergizujúcej paliny, ktorá v oblasti Banskej Bystrice dosahovala až veľmi vysoké koncentrácie. Pre TASR to uviedla hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.

Najvyššie koncentrácie peľu pŕhľavovitých rastlín za uplynulý týždeň zaznamenali monitorovacie stanice v Banskej Bystrici, Trnave a Bratislave. Peľ ambrózie v ovzduší už zachytili všetky monitorovacie stanice na Slovensku - v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Nitre, Trnave aj Žiline, ale vyskytoval sa len v nízkych koncentráciách. Ambrózia dosiahla najvyššiu hladinu v Bratislave v stredu, keď tamojšia monitorovacia stanica zachytila 15 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu.

"Výrazne však oproti predchádzajúcemu týždňu stúpli hladiny peľu paliny. Jej silne alergizujúci peľ dosahoval najvyššie koncentrácie počas celého týždňa v Banskej Bystrici, kde zachytila monitorovacia stanica až 387, Košice 155, Trnava 140 a Bratislava 71 peľových zŕn paliny v metri kubickom vzduchu. Ostatné monitorovacie stanice zachytili peľ paliny väčšinou v stredných a nižších koncentráciách," uviedla Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ v Bystrici, ktorý je koordinátorom peľovej informačnej služby (PIS) v SR. Pokračovala, že peľ tráv sa vyskytoval na väčšine územia už len v nižších koncentráciách a takéto hladiny si udrží až do jesene. Vo veľmi vysokých koncentráciách sa naďalej udržiavajú denné koncentrácie spór húb (plesní) a okrem rodu Cladospórium veľmi vysoké koncentrácie dosahujú najmä spóry rodu Alternária i Epicoccum. Podľa informácií Lafférsovej spektrum peľu v ovzduší dopĺňal okrem už uvedených druhov aj peľ ďalších bylín – najmä mrkvovitých, astrovitých a mrlíkovitých rastlín, ako aj peľ chmeľu, skorocelu, štiavu a plamienka.

Podľa slov hovorkyne prognózy na nasledujúce dni hovoria, že na celom Slovensku bude v ovzduší dominovať peľ bylín. Odborníci očakávajú v ovzduší stále sa zvyšujúce hladiny peľu paliny a ambrózie. Na väčšine územia sa tiež bude vyskytovať vo vysokých koncentráciách slabo alergizujúci peľ pŕhľavovitých rastlín. Dosť už kvitnú viaceré invázne druhy rastlín, medzi ktoré patrí aj zlatobyľ z čeľade astrovitých. Pre alergikov je počas celého roka dôležité, aby vedeli, že vyššie koncentrácie ich peľu v ovzduší sa vždy vyskytujú najmä v blízkosti súvislejších kvitnúcich porastov a tie môžu byť mnohonásobne vyššie ako údaje uvádzané monitorovacími stanicami. Udržia sa aj veľmi vysoké koncentrácie spór húb – plesní s dominanciou spór rodu Cladospórium spolu s rodmi Alternária a Epicoccum. Počas búrok a daždivých dní bude dochádzať k poklesu denných koncentrácií peľu a spór v ovzduší.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: