Farmafirmy nesmú platiť žiadnu zábavu pre lekárov, ani na kongresoch

Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS) upozorňuje, že platné zákony, ako aj Etický kódex SAFS jednoznačne zakazujú farmaceutickým firmám platiť voľnočasové a oddychové aktivity pre lekárov a zdravotníckych pracovníkov. Tento stav je daný súčasným zákonom o liekoch a zdravotníckych pomôckach a ani navrhované zmeny na tom nič nemenia. Asociácia to uviedla vo svojom stanovisku poskytnutom TASR.

„Farmaceutické firmy chcú a aj samy navrhujú, aby boli pravidlá podpory odborných podujatí transparentné. A jednoznačne podporujú aj princíp, aby bola akákoľvek podpora zábavy, voľnočasovej a oddychovej aktivity zakázaná tak, ako ju zakazuje aj Etický kódex SAFS," povedal riaditeľ SAFS pre externé vzťahy Štefan Mesároš. Problém súčasne platného zákona podľa neho spočíva v tom, že je v mnohých častiach prakticky nevykonateľný, prípadne je v rozpore s inými zákonmi, najmä zákonom o reklame.

Asociácia farmafiriem preto podporuje návrh, aby sa spresnila definícia odborného podujatia. Je aj za to, aby minimálne 80-percentná časť odborného podujatia musela mať odborno-vzdelávací a vedecký charakter a bola bez reklamy. Zvyšných 20 percent môžu tvoriť sprievodné podujatia, na ktorých je reklama v stanovenej miere povolená. „Treba však jednoznačne zdôrazniť, že sprievodné podujatie nie sú koncerty, kino, rauty a zábava vôbec, ale ide o sponzorované prednášky, workshopy, prezentačné stánky a podobne,“ povedal Mesároš. Dodal, že takýmto spôsobom sa umožní podpora odborného podujatia s patričnou, ale regulovanou a transparentnou reklamou. „A zmizne skrytá, čiže nežiaduca reklama“, dodal.

Denník Sme vo svojom stredajšom (15.8.) vydaní citoval šéfa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Petra Visolajského, ktorý pripustil, že úplatky môžu prichádzať aj od farmafiriem. „Kongres môže byť úplatkom, tak ako čokoláda či sto eur. Záleží na okolnostiach,“ povedal pre Sme. Pokusy o úplatky zo strany farmafiriem pre denník priznal aj riaditeľ nemocnice v Čadci. LOZ tento týždeň spustilo kampaň Ďakujem, úplatky neberiem!. Lekári, ktorí sa do nej zapoja, budú nosiť odznak, ktorým verejne deklarujú, že neberú úplatky.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: