Ženy užívajúce antikoncepciu sa milujú častejšie a sú viac uvoľnené

Ženy užívajúce antikoncepčné tablety majú intímny kontakt častejšie, ich zážitky z milovania sú prirodzenejšie, nenútenejšie a pri sexe sa cítia väčšmi uvoľnené. Vyplýva to zo štúdie SAFE (Sexual Attitudes of Females in Europe), ktorá sa sústredila na sexuálne postoje a správanie európskych žien a ich názory na antikoncepciu. Novinárov o tom v Berlíne informoval prezident Európskej spoločnosti pre antikoncepciu David Cibula.

Výsledky štúdie podľa Cibulu tiež ukazujú, že v priemere každá druhá žena v Európe sa miluje raz týždenne alebo častejšie. V rebríčku sexuálnej aktivity majú prvé miesto talianske ženy. Až 58 percent spomedzi týchto Juhoeurópaniek sa miluje aspoň jedenkrát do týždňa. Po nich s rovnakou frekvenciou milovania nasledujú ženy z Českej republiky (57 percent) a Ruska (56 pervent). V Rakúsku sa raz týždenne alebo častejšie miluje iba 38 percent žien.

Prieskum realizovali na súbore takmer 11.500 žien vo veku od 15 do 49 rokov pochádzajúcich zo 14 európskych krajín. Jeho výsledky naznačili, že tableta i naďalej zostáva najrozšírenejšou formou antikoncepcie a jej spoľahlivosti dôveruje každá tretia žena v Európe.

Postoje žien k sexu zmenila prvá antikoncepčná tableta, ktorá sa pred 45 rokmi objavila na európskom trhu. Až 40 percent žien zapojených do štúdie sa vyjadrilo, že napriek existencii antikoncepcie pri svojom prvom intímnom styku nepoužili nijakú ochranu. To znamená, že riskovali otehotnenie.

Európske ženy začínajú užívať antikoncepciu v priemere vo veku okolo 18 rokov. V Nemecku, Rakúsku a škandinávskych krajinách zaznamenali nižší vek. Tam ju dievčatá začínajú užívať od 16 rokov alebo ešte menej. Na druhej strane ženy v Taliansku majú v priemere až 20 rokov, keď sa prvýkrát rozhodnú použiť antikoncepciu, konštatoval Cibula.

Dve tretiny všetkých oslovených žien užívajú ako ochranu proti neželanému tehotenstvu antikoncepčné tablety, respektíve ich partneri používajú kondóm. Účastníčky štúdie nezískavajú informácie o pôsobení antikoncepčných metód alebo nových prostriedkov antikoncepcie výlučne od svojich lekárov, ale ich zdrojom informácií sú skôr médiá.

Štúdiu nechala vypracovať výskumná farmaceutická firma Schering AG.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: