Magnetická rezonancia sa na Slovensku využíva 20 rokov

Medicína na Slovensku si tento rok pripomína 20. výročie používania magnetickej rezonancie. Druhého augusta 1992 sa začala skúšobná prevádzka komplexu zariadení magnetických zariadení vtedajšej Dérerovej nemocnici s poliklinikou na bratislavských Kramároch.

Pôvodným investorom bol zaniknutý Výskumný ústav lekárskej bioniky. Išlo o unikátny projekt dvoch systémov na zobrazovanie 1,5 - 2T Magnetom Helicon a 1T Magnetom Compact a experimentálneho 4,7T prístroja SISCO. V súčasnosti je v prevádzke z pôvodných zariadení len experimentálne zariadenie.

Vo svete sa magnetická rezonancia ako súčasť rádiologických vyšetrovacích metód začala využívať od roku 1981. Od roku 1992 sa stala i na Slovensku bežnou súčasťou v diagnostike chorobných stavov takmer vo všetkých oblastiach medicíny. Najvýraznejšie ovplyvnila diagnostiku a sledovanie chorobných stavov nervových ochorení a stala sa súčasťou neinvazívnej diagnostiky pohybového systému.

Podľa údajov OECD sa v najvyspelejších krajinách v roku 2011 urobilo takmer 100 MR vyšetrení na 1000 obyvateľov, na Slovensku je to 33 MR vyšetrení na 1000 obyvateľov.

TASR informoval vedúci pracovník komplexu MR zariadení v Dérerovej nemocnici na Kramároch Víťazoslav Belan.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: