Lekárskym odborom sa nepáči výnimka v nadčasoch pre zdravotníkov

Lekárskym odborom sa nepáčia avizované zmeny v Zákonníku práce ohľadne nadčasov zdravotníkov. "Považujeme za prekvapujúce, že pri tak vážnom zásahu voči zdravotníkom a hlavne lekárom, práve ktorých sa týka zvýšenie nariadenia práce nadčas o takmer dvojnásobok, je možné obchádzať pripomienkové konanie a účasť verejnosti a odborových organizácií," skonštatoval šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Vláda v stredu (22. 8.) pre zdravotníkov odsúhlasila 250 hodín nadčasov.

Odbory tvrdia, že Zákonník práce obsahuje množstvo špeciálnych výnimiek pre zdravotníkov, ktorých cieľom má byť zamaskovať nedostatok lekárov v zdravotnom systéme. Namiesto riešenia problémov sa podľa lekárov deje na Slovensku opak. "Preto treba vyriešiť príčinu problému a nie prijímať papierovo ďalšiu legislatívnu nátlakovú výnimku a to prinucovanie lekárov k nadčasovej práci o ďalších sto hodín," povedal Visolajský.

Ako poukázala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková, aj po prijatých zmenách bude pre zdravotníckych pracovníkov platiť celkový počet hodín nadčasovej práce vo výške 400 h. ročne. Oproti všeobecnej úprave o nariadení práce nadčas vo výške 150 hodín sa bude môcť zamestnávateľ zdravotníckych pracovníkov dohodnúť so zástupcami zamestnancov o nariadení ďalšej práce nadčas 100 hodín, avšak pri zachovaní maximálneho počtu 400 hodín práce nadčas ročne. Tieto návrhy sa týkajú všetkých pracovníkov v zdravotníctve.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: