Proti úsporným opatreniam v z španielskom dravotníctve sú aj vlády v regiónoch

Ilegálnym migrantom neposkytnú v španielskych štátnych zdravotníckych zariadeniach ošetrenie, a to s platnosťou od 1. septembra 2012. S lekárskou starostlivosťou tam po tomto termíne môžu ilegálni prisťahovalci rátať iba vo výnimočných prípadoch, medzi ktoré zaradili popri urgentných stavoch a zranených po nehodách napríklad pomoc maloletým imigrantom alebo tehotným ženám.

Toto rozhodnutie, ktorého príčinou sú úsporné opatrenia štátu, urobila vláda premiéra Mariana Rajoya už v uplynulých týždňoch.

Napriek tomu zostáva realizácia vládneho dekrétu v praxi viac ako otázna. Viacero regionálnych vlád, ktoré v Španielsku nesú zodpovednosť za zdravotnú starostlivosť, totiž už signalizovalo, že sa k tomuto opatreniu z humanitárnych dôvodov nepripojí.

V Katalánsku mienia, ako o tom informovali s odvolaním sa na tamojšiu vládu dnes španielske médiá, poskytovať lekársku starostlivosť ilegálnym prisťahovalcom aj naďalej bezplatne. Podobné správy prišli aj z Baskicka, a aj z konzervatívcami ovládaných regiónov ako Valencia a La Rioja. V týchto regiónoch však budú zdravotnícke služby ilegálnym imigrantom spoplatnené.

Proti úsporným opatreniam v tejto sfére pozdvihli hlasy aj viaceré španielske lekárske organizácie, tisícky lekárov sa mu vzoprelo s poukázaním na Hyppokratovu prísahu. V spolupráci s rôznymi organizáciami na ochranu ľudských práv i migrantských spolkov sa od 1. septembra pripravujú protestné akcie v španielskych mestách.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: