L. Nicholsonová: Bezplatné sterilizácie môžu znížiť počet potratov

Bezplatné dobrovoľné sterilizácie môžu znížiť počet potratov. Poslankyňa SaS Lucia Nicholsonová, ktorá ich chce zaviesť, to odkazuje poslancom KDH. Tí nie sú jej návrhom nadšení. Nicholsonová zdôrazňuje, že ide o spôsob antikoncepcie, ktorý môže zabrániť potratom. "Trendy ukazujú, že čím liberálnejší je prístup, tým menšie je množstvo interrupcií. Toto by si mali uvedomiť kolegovia v parlamente," povedala pre TASR poslankyňa.

Klubu Smeru-SD, ktorý avizoval, že návrh nepodporí, liberálka pripomína, že ich bývalý minister zdravotníctva Richard Raši v roku 2009 tiež čosi podobné navrhoval. "Pán Raši v máji 2009 pripravil niečo, čo bolo ďaleko liberálnejšie ako to, o čo sa tu snažím ja. On sa sústreďoval na sociálne slabé vrstvy. A keď v máji 2009 si myslel, že toto by Slovensko malo urobiť, tak netuším, prečo by v septembri 2012 mal o 180 stupňov otočiť a povedať rázne nie," uviedla Nicholsonová.

Upozornila, že k sprístupneniu služby reprodukčného zdravia pre sociálne slabšie vrstvy sa Slovensko zaviazalo podpisom Dohovoru OSN. "Vyzývajú nás k tomu medzinárodné organizácie, Svetová zdravotnícka organizácia," poznamenala Nicholsonová. V súvislosti s Rašiho niekdajším návrhom dodala, že "tú robotu" teraz za neho urobila ona a odporúča mu, "nech láskavo v parlamente zdvihne ruku" a jej návrh podporí. Pokiaľ plénum novelu zákona o zdravotnej starostlivosti neschváli, podľa Nicholsonovej sa Slovensko zaradí medzi spiatočnícke krajiny.

Poslankyňa navrhuje bezplatné sterilizácie pre osoby, ktoré majú minimálne štyri deti, a pre osoby staršie ako 35 rokov s minimálne tromi deťmi. Zákrok by sa teda v ich prípade plne uhrádzal z verejného zdravotného poistenia. Súčasnému stavu Nicholsonová vyčíta privysoké ceny za sterilizácie. Podľa poslankyne sa pohybujú od 300 eur do 500 eur, v súkromných zdravotníckych zariadeniach sú ešte vyššie.

"Pre rodiča, ktorý sa stará o štyri deti, môže byť suma na sterilizáciu príliš vysoká. Sotva dokáže plne pokryť náklady na základné potreby pre svoje deti a rodinu, nieto ešte hľadať prostriedky na výkon, ktorý by, ak by bol bezplatný, pravdepodobne podstúpil," vysvetlila Nicholsonová. Poukázala na to, že dobrovoľné sterilizácie sú v rôznych európskych krajinách veľmi využívaným spôsobom antikoncepcie.

Upozorňuje, že jej návrh nemá zmierniť podmienky na podstúpenie sterilizácie. "Práve naopak, vo väčšine ustanovení zvyšujeme nielen právnu, odbornú, ale aj etickú ochranu osôb, ktoré sa rozhodnú tento zákrok podstúpiť. Zavádzame aj novú možnosť pre osoby patriace k národnostným menšinám, a to, aby informovaný súhlas bol písaný v jazyku ich národnostnej menšiny, ku ktorej patria," vysvetlila navrhovateľka.

Dodala, že sterilizácii by aj po novom musela predchádzať písomná žiadosť, poučenie o celom zákroku, písomný informovaný súhlas. K zákroku by malo dôjsť 30 dní od súhlasu, ktorý je možné počas tejto lehoty ešte odvolať. Ak by bola novela úspešná, pri podpise informovaného súhlasu bude musieť byť prítomný aj iný zdravotnícky pracovník, napríklad ošetrujúca zdravotná sestra. Svedka si bude môcť vybrať osoba, ktorá chce podstúpiť sterilizáciu, sama.

Nicholsonová priznáva, že návrh novely bude mať negatívny dosah na rozpočet verejnej správy. Parlament by sa mal právnou normou zaoberať na blížiacej sa septembrovej schôdzi.

Fórum života odmieta Nicholsonovej bezplatné sterilizácie

Fórum života je zásadne proti návrhu novely zákona, ktorým chce poslankyňa SaS Lucia Nicholsonová zaviesť bezplatné dobrovoľné sterilizácie. Považuje ho za eticky neprijateľný a vyzýva poslancov Národnej rady (NR) SR, aby ho nepodporili.

Nicholsonová tvrdí, že takéto sterilizácie môžu znížiť počet potratov. "Trendy ukazujú, že čím liberálnejší je prístup k sterilizáciám, tým menšie je množstvo interrupcií," povedala pre TASR poslankyňa. Bezplatné dobrovoľné sterilizácie navrhuje pre osoby, ktoré majú minimálne štyri deti, a pre osoby staršie ako 35 rokov s minimálne tromi deťmi. Zákrok by sa teda v ich prípade plne uhrádzal z verejného zdravotného poistenia. Súčasnému stavu Nicholsonová vyčíta privysoké ceny za sterilizácie. Podľa poslankyne sa pohybujú od 300 eur do 500 eur, v súkromných zdravotníckych zariadeniach sú ešte vyššie.

Pre mnohé ženy a mužov sú podľa Nicholsonovej tieto sumy privysoké, a preto zákrok nepodstúpia, hoci by chceli. Poslankyňa sa nazdáva, že ak by bol zákrok bezplatný, mnohí, ktorí si to dnes nemôžu dovoliť, by naň išli. Nicholsonová zároveň poukázala na to, že dobrovoľné sterilizácie sú v rôznych európskych krajinách veľmi využívaným spôsobom antikoncepcie. Poslankyňa upozorňuje, že jej novela nemá zmierniť podmienky na podstúpenie sterilizácie. Nicholsonová si ďalej myslí, že pokiaľ parlament novelu zákona o zdravotnej starostlivosti neschváli, Slovensko sa zaradí medzi spiatočnícke krajiny.

Fórum života vníma Nicholsonovej slová o trendoch ukazujúcich, že liberálnejší prístup zníži počet interrupcií ako zavádzajúce. Odmietavý postoj má organizácia aj k plnému uhrádzaniu sterilizácií z verejného zdravotného poistenia. "Zásadne nesúhlasíme s tým, aby štát nútil všetkých občanov financovať sterilizačné programy prostredníctvom daní a odvodov," píše fórum vo svojom stanovisku.

Podľa organizácie nemožno sterilizáciu vydávať za zdravotnú starostlivosť, keďže plodnosť ani tehotenstvo nie je choroba. Nicholsonová v tejto súvislosti poukazuje na to, že z verejného zdravotného poistenia je hradená aj kúpeľná liečba. Myslí si, že sterilizácie môžu byť teda tiež. "Má to svoje opodstatnenie," povedala pre TASR Nicholsonová, ktorá tiež odmieta obavy zo zníženia pôrodnosti. Pripomína, že bezplatné sterilizácie navrhuje pre osoby, ktoré už majú minimálne štyri deti, a pre osoby staršie ako 35 rokov s minimálne tromi deťmi.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: