Pre deti je najvhodnejšia obuv z prírodných materiálov

Pre deti je najvhodnejšia obuv z prírodných materiálov
Zdroj: bigstockphoto.com

Detská noha je extrémne citlivá na škodlivé vonkajšie vplyvy. V dôsledku nesprávneho výberu obuvi môže dôjsť k nevratnému poškodeniu kostry chodidla, jeho deformitám a následne zafixovaniu chybného držania tela, ako napríklad skolióza, upozornil zastupujúci hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Odporúča preto vyberať obuv vyrobenú z prírodných materiálov, ako napríklad prírodné usne a textil.

"Sú mäkké, priedušné, absorbujú zvýšenú fyziologickú vlhkosť detskej nohy a zároveň sa vďaka svojmu zloženiu vhodne prispôsobia anatomickému tvaru chodidla," vysvetlil. Doplnil, že tieto materiály vyhovujú náročným hygienickým požiadavkám aj z hľadiska nežiaduceho kožného dráždenia. Za nevhodné materiály sa považujú rôzne plasty, poroméry a koženky. "Nakoľko sú tvrdé, ťažko sa prispôsobujú tvaru chodidla a sú nepriedušné. Pre malú schopnosť odvádzať vlhkosť z povrchu kože môžu byť príčinou nepríjemných plesňových ochorení," poukázal.

Vo všeobecnosti podľa Rovného platí zásada - čím ľahšie, tým lepšie. V najmenších vekových skupinách detí je vhodné preferovať nízku členkovú obuv, šnurovaciu alebo uzatvárateľnú textilným pásikom, respektíve na zips, z čo najľahších materiálov. Strih by mal zodpovedať tvaru chodidla tak, aby dieťa pri chôdzi neobmedzoval. Podpätky by mali byť u detskej obuvi čo najnižšie, s veľkou plochou pre udržanie stability. Neodporúčajú sa topánky s vysokými štíhlymi podpätkami.

Ako upozornil Rovný, dôležitá je zásada vyberať obuv podľa účelu jej používania. Pre pobyt v škole či škôlke je vhodná ľahká vzdušná obuv, u menších detí zabezpečená proti vyzutiu remienkom respektíve šnúrkami. Na aktívny odpočinok je určená športová obuv, ktorá svojou konštrukciou zodpovedá požiadavkám príslušného druhu športu. "Deti majú často tendenciu zamieňať si športovú obuv s prezuvkami, čo je z hygienického hľadiska nevhodné. Športová obuv je nepriedušnejšia a tvrdšia," pokračoval.

Vychádzková celoročná alebo zimná obuv je vyrobená tak, aby vyhovovala noseniu po vonku na bežnú pešiu chôdzu. Vyznačuje sa mohutnejšou a trvanlivejšou konštrukciou s pevnou podošvou. Rekreačná obuv by sa mala používať najmä pri rekreačno - vychádzkových príležitostiach, na dlhšie vzdialenosti i v menej upravenom prírodnom prostredí tak, aby chodidlo malo stále správnu polohu. Je charakterizovaná pevnou konštrukciou zvršku a robustnou podošvou s protišmykovým dezénom.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: