korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Potrava versus tabletky

Potrava versus tabletky
Zdroj: bigstockphoto.com

Zdravie je dar prírody, ktorý nie je večný.

Staroveká múdrosť hovorí, že stravou môžeme ovplyvniť to, ako sa cítime fyzicky, duševne i intelektuálne. Hoci dlhé storočia sme stravu považovali za liek, v oficiálnej medicíne v posledných rokoch dominuje farmakoterapia a operačné zákroky. Názor, že strava okrem toho, že plní brucho a dodáva energiu, má aj iný a väčší význam, mnohí ustavične negovali.  Našťastie v posledných desaťročiach sa objavili vedecké dôkazy o tom, že potraviny a niektoré zložky, ktoré obsahujú, majú liečivé účinky, posilňujú imunitnú sústavu a pomáhajú pri prevencii a liečbe širokého spektra chorôb. Žiaľ, informovanosť väčšiny obyvateľov sa veľmi nezmenila a mnohí stále podliehajú reklamám na „úspešné“ drahé lieky, multivitamínové prípravky a ďalšie zázračné preparáty, ktoré vôbec nepotrebujú.

Mnohí ľudia si myslia, že keď budú konzumovať potravinové doplnky, budú zdraví bez ohľadu na stravovacie návyky a životný štýl. Neuvedomujú si, že syntetické vitamíny a minerálne látky pôsobia izolovane, zatiaľ čo vitamíny a minerálne látky prirodzene obsiahnuté v potravinách pôsobia v celom komplexe látok, ľahšie sa strebávajú a organizmus ich lepšie využije. Toto komplexné pôsobenie človek nedokáže napodobniť. Doplnky z „chemickej kuchyne“ majú svoje opodstatnenie pri liečbe akútnych ochorení, pre zoslabnutý organizmus po chorobe, u fajčiarov a podobne.  Ak ste však zdravý a lekár vám neodporučí vitamínovú kúru, mali by ste sa vyhnúť nadmernému užívaniu tabletiek. Dennú potrebu vitamínov a minerálnych látok by mala pokryť každodenne prijímaná strava.

Vo vedeckých kruhoch sa v poslednom čase čoraz častejšie diskutuje o tom, že vitamínové preparáty a minerálne látky, ktorých nekontrolované užívanie sa považovalo za neškodné, môžu spôsobovať zdravotné problémy, napr. poškodenie nervov, žalúdočné ťažkosti, problémy s pečeňou, obličkami a podobne. Ak sa predávkujete umelými  vitamínmi, ich nadbytok sa stane jedovatým odpadom. Na jeho vylúčenie z tela spotrebujete veľké množstvo drahocennej energie. 

V knihách Vydavateľstva Príroda „Čo jesť, keď...“ a  „Čo piť, keď...“ si autorka Jarmila Mandžuková kladie nemalý cieľ. Bola by rada, keby knihy boli vašim praktickým a užitočným radcom nielen v chorobe, ale aj v zdraví, lebo vychádzajú z myšlienky, že chorobám treba predovšetkým predchádzať a až potom ich liečiť.  Zdravotný stav každého človeka úzko súvisí so spôsobom života, ktorý vedie. Autorka sa snažila túto problematiku podať ľudskou rečou, vrátane praktických a jednoduchých rád. Ukazuje možnosť prevencie a liečby najbežnejších chorôb prirodzenými a jednoduchými metódami, najmä úpravou jedálneho lístka.  V týchto knihách uvidíte, že aj najobyčajnejšie potraviny môžu poskytnúť efektívnu pomoc pri najrôznejších ochoreniach, neduhoch a ťažkostiach.

V jednotlivých kapitolách kníh, ktoré riešia váš zdravotný stav, sa dozviete konkrétne údaje o potravinách s liečivým účinkom, ktoré môžu ovplyvniť vývoj vašej choroby, aj o vitamínoch mineráloch a ďalších látkach. V posledných častiach kníh sa dozviete, ktoré potraviny sú najbohatším zdrojom vitamínov, minerálov, či ďalších látok odporučených na prekonanie choroby.

Knihy  „Čo jesť, keď...“ a „Čo piť, keď...“ kúpite vo všetkých dobrých kníhkupectvách, alebo na www.priroda.sk, obchod@priroda.sk prípadne 02/55 42 51 60. 

Autor článku: Vydavateľstvo Príroda, PR článok

Dátum zverejnenia: