Británia varuje užívateľov heroínu; na antrax zomrel už druhý závislý človek

Britské zdravotnícke úrady dnes varovali užívateľov heroínu, že droga môže byť kontaminovaná antraxom. Výstraha prišla po tom, čo v severozápadnom anglickom meste Blackpool zomrel na infekciu v priebehu štyroch týždňov už druhý závislý človek.

Úrad na ochranu zdravia (HPA) informoval, že podľa jeho predpokladov bol zdrojom nebezpečnej nákazlivej choroby kontaminovaný heroín a nie je jasné, či britské prípady priamo súvisia s ôsmymi ďalšími prípadmi po celej Európe. Tie sa objavujú od začiatku júna.

"Droga môže byť zdrojom infekcie, ak sa vpichuje, fajčí alebo šnupe... neexistuje bezpečný spôsob užitia heroínu ani iných drog, ktoré môže byť kontaminované baktériou antraxu," uviedol HPA.

Antrax je celkom bežná baktéria, ktorej spóry sa dajú využívať ako biologická zbraň. Ľudia sa ňou zriedkakedy nakazia, ale ak sa tieto baktériové spóry vdýchnu, choroba prepukne rýchlo a v čase prejavenia symptómov už môže byť príliš neskoro na úspešnú liečbu antibiotikami.

Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) so sídlom v Štokholme a Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) oznámili, že pre užívateľov heroínu v Európe stále existuje hrozba nakazenia ochorením.

Štyri z desiatich európskych prípadov sa vyskytli v Británii, tri v Nemecku, dva v Dánsku a jeden vo Francúzsku.

"Vyzývame všetkých užívateľov heroínu, aby sa okamžite išli poradiť s odborníkmi, ak majú prejavy nákazy, ako napríklad začervenanie kože či priveľké opuchy na mieste vpichu alebo v jeho blízkosti, ďalej vysokú teplotu, prechladnutie, silné bolesti hlavy či ťažkosti s dýchaním," uviedol expert HPA vo vyhlásení.

Prepuknutie infekcie antrax v rokoch 2009 a 2010 v Európe takisto spôsobil kontaminovaný heroín, ako sa zistilo vyšetrovaním - ale dovtedy bol hlásený iba jeden prípad, a to v Nórsku v roku 2000.

Nákaza sa neprenáša priamo z človeka na človeka. Môže mať niekoľko foriem, napríklad kožný antrax, pľúcny antrax (ktorý ma 75-percentnú úmrtnosť) a gastrointestinálne formy. Všetky sú potenciálne smrteľné.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: