Zuby v lete – čo priviedlo pacientov k zubným lekárom najčastejšie?

 Zuby v lete – čo priviedlo pacientov k zubným lekárom najčastejšie?
Zdroj: bigstockphoto.com

V súvislosti s letom sa v zubných ambulanciách objavujú pacienti s typickými problémami, ktoré súvisia s aktivitami, ktoré sa v tomto období s obľubou vykonávajú. Niektoré sú banálne, niektoré vážnejšie.

Z tých ľahších sú to najčastejšie problémy súvisiace s takzvanou letnou stravou. Dostatok čerstvého ovocia, ktoré s radosťou a často vo veľkých množstvách konzumujeme, má nezanedbateľný vplyv na stav zubov. Špeciálne postavenie tu majú čerstvé ovocné šťavy, hlavne citrusové. Organizmu bezpochyby toto obdobie prospieva a dietológovia sa tešia, no my stomatológovia už menej.

Zubné tkanivá obsahujú obrovské množstvo minerálov a sklovina na povrchu je takmer 100% anorganická, čiže mineralizovaná. Ovocné kyseliny spôsobujú rozpúšťanie povrchu zubov a to spôsobuje zvýšenú citlivosť zubov najmä na studené a sladké. Toto ľudí často vystraší a navštívia nás s podozrením na zubný kaz. Našťastie tieto problémy sú dobre riešiteľné a často vystačíme s aplikáciou fluoridačných prípravkov, alebo špeciálnych lakov.

Ďalšou trendovou záležitosťou letných dní je bielenie zubou. Opálená pleť a biely úsmev sú skrátka v móde. Stretávame sa často s požiadavkou na okamžité vybielenie zubov. Tento trend so sebou prináša tiež niekoľko úskalí. Bieliace prostriedky sú určené na aplikáciu na sklovinu. Ak je sklovina porušená, to znamená ,že je na zube kaz, bielidlo sa dostáva do kontaktu s vnútornými štruktúrami zuba a cez ne až do zubnej drene, pre ktorú sú tieto prostriedky nebezpečné a môžu vyvolať silnú bolesť, až odumretie zuba. Bieleniu by preto vždy malo predchádzať dôkladné lekárske vyšetrenie.

K letu bohužiaľ patria aj oveľa nepríjemnejšie udalosti, ako som popísal vyššie. Sú to úrazy. Veľmi často sa spájajú s letnými športovými aktivitami. Obzvlášť kolieskové korčule, bicykel a kúpanie na kúpaliskách. Všetky tieto športy sa prevádzkujú na tvrdých povrchoch a na kúpaliskách ešte aj mokrých a teda šmykľavých. Takisto nerád vidím ak niekto vedie psa na vôdzke a pritom ide na bicykli alebo korčuliach. Pes je tvor nevyspytateľný a ak sa rozhodne ísť vlastnou cestou končí to zle. Úrazy v týchto prípadoch sú obzvlášť nepríjemné a nebezpečné. Často sú úrazy zubov zanedbateľné v porovnaní s rozsahom ostatných zranení.

Aby som sa vrátil k téme tohto článku, najčastejšie úrazy zubov sú fraktúra, subluxácia a luxácia. Fraktúra ,čiže zlomenina môže byť lokalizovaná v oblasti korunky, alebo koreňa.

V korunkovej časti sa tieto stavy riešia najlepšie. Často stačí chýbajúcu časť domodelovať pomocou estetického materiálu. Mali sme aj prípady, keď pacient priniesol chýbajúce časti so sebou a a podarilo sa ich pripevniť na pôvodné miesto. Výsledok bol nadmieru uspokojivý.

 Pri rozsiahlejších zlomeninách môže dôjsť k otvoreniu pulpálnej dutiny. V tomto prípade sa musí pristúpiť k ošetreniu koreňového kanála a následne sa rekonštruuje zub, často pomocou keramickej korunky.

Zlomenina koreňa je komplikovaný stav, ktorý sa musí riešiť individuálne podľa miesta zlomeniny. Niekedy sa podarí takýto zub zachrániť pomocou ošetrenia kanálov, niekedy v kombinácií s chirurgickým zákrokom, no nezriedka sa končí extrakciou celého zuba.

Subluxácia je stav, keď sa zub nezlomí ale uvoľní sa zo svojho miesta v kostnom lôžku. Zub je výrazne kývavý a silno bolestivý, často je to sprevádzané krvácaním z okolitého ďasna.

V takomto prípade je vhodné zub napraviť do pôvodnej pozície a v čo najkratšom čase navštíviť stomatológa. Ak nedôjde zároveň ku zlomeniu koreňa, zub sa pomocou dlahy zafixuje v správnej pozícií a je vysoká šanca, že sa stav úplne vyhojí.

Luxácia je stav keď sa zub dostane úplne mimo zubného lôžka.

Ak sa poranenému podarí zub nájsť, alebo ak zostane v ústach. Treba takýto zub okamžite zobrať, zabaliť do fólie alebo ináč zabrániť jeho vyschnutiu a čo najrýchlejšie vyhľadať stomatológa. Nie je dobre snažiť sa zub nejako čistiť, preto že sa môžu poškodiť mikroskopické štruktúry na povrchu koreňa ktoré môžu zvýšiť šance na úspešnú replantáciu zuba na pôvodné miesto.

Stomatológ sa môže pokúsiť takto vyrazený zub po dôkladnej očiste v antibiotickom roztoku vložiť do lôžka a zdlahovať zo susednými zubami. Úspech závisí od času od zranenia, od miery znečistenia zuba a miery devastácie zubného lôžka. V ideálnom prípade sa môže zub vhojiť a bez problémov slúžiť ďalej.

Aj týmto úrazom sa dá zabrániť, alebo ich aspoň zmierniť. U stomatológa sa dá vyrobiť ochranná dlaha presne na mieru každému záujemcovi. Ak sa chystáte na korčule, alebo bicykel, len si založíte dlahy a podstatne si znížite riziko úrazu zubov, ktoré pri týchto aktivitách číha.

Na záver, je dobré sa riadiť heslom, že prevencia je vždy lacnejšia a aj menej bolí, ako riešenie komplikovaných úrazov a zubných poškodení.

Autor článku: MUDr. Ján Dobeš, Dental Centrum Dobeš, s.r.o.

Dátum zverejnenia: