korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Medici vyhlásili pre spor s UNLP štrajkovú pohotovosť

Študenti Lekárskej fakulty košickej Univerzity P. J. Šafárika vyhlásili štrajkovú pohotovosť vzhľadom k  sporu fakulty s Univerzitnou nemocnicou L. Pasteura, ktorý súvisí s vypovedaním dohody o zriadení výučbových základní. Oznámili dnes, že ak nedôjde k obojstrannej dohode, sú pripravení verejne demonštrovať.

Medici vyjadrujú obavy z budúcnosti, že nebudú môcť vykonávať prax, fakulta stratí akreditáciu a budú musieť z univerzity odísť.

"Aj keď nám riaditeľ UNLP (Ladislav Rosocha) umožnil zúčastňovať sa na praktickej výučbe v zdravotníckom zariadení, chýbajúca zmluva je pre nás zdrojom pretrvávajúcej neistoty. Každé ráno sa budíme s obavou, či sa budeme môcť aj naďalej učiť v univerzitnej nemocnici a strachujeme sa o svoju budúcnosť," uviedol predseda Štrajkového výboru študentov UPJŠ LF Matúš Maruniak.

Študenti založili štrajkový výbor, založili petíciu na podporu svojich požiadaviek a vyzvali k noseniu červených stužiek symbolizujúcich ich odhodlanie. Na 19. septembra plánovali protestnú demonštráciu, vzhľadom na aktivity ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej (Smer-SD) v snahe nájsť riešenie sa napokon rozhodli od protestného pochodu upustiť a prejsť do štrajkovej pohotovosti.

Predseda Akademického senátu LF Ján Sabo očakáva zásadné riešenie v nasledujúcom týždni. "V najbližších dňoch sa rozhodneme, k akým krokom pristúpime, je možné, že v prípade vyhrotenia situácie to bude aj čosi viac, než len vyhlásenie štrajkovej pohotovosti," avizoval.

Zmluvy s LF UPJŠ vypovedalo bývalé vedenie UNLP a súčasné vedenie na výpovedi zmlúv trvá.

"Je nám ľúto, že otvorenie nového akademického roka, ktoré sa uskutoční budúci pondelok, bude poznamenané neistotou v súvislosti s vypovedaním vzájomných zmlúv zo strany UNLP," konštatoval dekan LF Leonard Siegfried, ktorí vyjadril aktivitám študentov podporu.

Vyhlásenie štrajkovej pohotovosti medikov považuje vedenie UNLP za neopodstatnené. "Študenti zrejme neboli dostatočne informovaní o prebiehajúcich rokovaniach v posledných dňoch, takže obavy a neistotu mať nemusia," reagoval riaditeľ nemocnice Ladislav Rosocha.

Ministerstva zdravotníctva a školstva už pripravili vzorový návrh zmluvy o praktickej výučbe študentov v nemocniciach. Na štvrtkovom rokovaní sa rektori s ministerkou zdravotníctva dohodli na znení zmluvy o praktickej výučbe študentov, pričom do nej zapracovali niektoré pripomienky zo strany univerzít. Rokujúce strany v zmluve podrobne vyšpecifikovali postavenie vedúcich pracovníkov kliniky– prednostu aj primára.

"Teraz je situácia akceptovateľná aj pre Košice," vyhlásil dnes rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: