Nemecká organizácia vykonávajúca eutanáziu si založila pobočku vo Švajčiarsku

Nemecká organizácia Sterbehilfe Deutschland, pomáhajúca ťažko chorým ľuďom skoncovať so životom, si zriadila vo Švajčiarku pobočku - pracovisko pre asistovanú samovraždu.

V prípade, že by v Nemecku prešiel návrh zákona o postavení jej činnosti mimo zákon, chce sa organizácia presťahovať do Švajčiarska nadobro.

Roger Kusch, riaditeľ spoločnosti Sterbehilfe Deutschland, dnes pre agentúru AP uviedol, že po otvorení pobočky v Zürichu budú môcť organizovať svoju činnosť naďalej z krajiny, kde je eutanázia legálna.

Nemecká vláda nedávno navrhla zákon, ktorý by činnosť podobných organizácií zakázal. Nemohli by už pôsobiť ako záujmové spolky, ktoré od svojich členov vyberajú poplatky za to, že im umožnia spáchať samovraždu.

Vo Švajčiarsku je eutanázia pomerne tolerovanou formou dobrovoľného ukončenia života v prípade nevyliečiteľného ochorenia alebo zdravotných komplikácií sprevádzaných ťažkými bolesťami. V Nemecku je predmetom spoločenskej kritiky, pretože vyvoláva spojitosť s programami eutanázie počas nacistického režimu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: